Kiedy będą wypłaty 800 plus? Niektórzy rodzice dostali tylko 500 złotych. Tusk zabrał głos w sprawie

W jakim terminie rodzice mogą się spodziewać przelewu z wyższym o 300 złotych świadczeniem wychowawczym? I dlaczego część osób, które już otrzymały środki z ZUS, dostały tylko 500 złotych? Jest ku temu powód. Jaki? Tusk wyjaśnił, co z 800 plus w takich przypadkach.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów. Te Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wykonuje od początku stycznia 2024 roku, ale jak się okazuje, niektórzy beneficjenci świadczenia otrzymali niższą kwotę. Z jakiego powodu? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Zobacz wideo Pierwsze postulaty Tuska. 30% podwyżki dla nauczycieli, "babciowe" i kontynuacja świadczeń wychowawczych

Część rodziców dostała tylko 500 złotych. Donald Tusk zabrał głos w tej sprawie

Podwyżka świadczenia wychowawczego do 800 złotych jest automatycznie przyznawana rodzicom przez ZUS, ale niektórzy mogą otrzymać jedynie 500 złotych. Może tak być w dwóch przypadkach (za serwisem Business Insider.pl):

  • gdy do ZUS-u wpłynął wniosek innego rodzica (opiekuna) o przyznanie świadczenia 800 plus na to samo dziecko,
  • jeśli złożono odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego do Prezesa ZUS - na przykład gdy rodzice się rozwodzą.

Jednak trzeba pamiętać, że po rozstrzygnięciu sprawy rodzice mogą otrzymać wyrównanie, o czym powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. "Każda polska rodzina otrzyma 800 plus w pełnym wymiarze. Jeśli znajdzie się choć jeden przypadek, że ktoś dostał mniej, niż powinien, wtedy otrzyma wyrównanie. Chcę uspokoić rodziców, którzy dostali mniej, że dostaną wyrównanie, jeśli doszło do urzędniczego nieporozumienia" - zapowiedział. Dodał też, że "wyjaśnienia ZUS go nie satysfakcjonują". 

ZUS już wypłaca rodzicom 800 plus. W jakim terminie otrzymają przelew? [TERMINY]

Terminy przelewów 800 plus są takie same, jakie były w przypadku dotychczasowego 500 plus. Stąd pieniądze trafiły już do osób, które pobierają świadczenie 2, 4 i 7, 9, 12, 14 i 16 dnia miesiąca. Przy czym 7 i 14 stycznia wypadły w niedzielę, więc beneficjenci otrzymali środki wcześniej, odpowiednio 5 i 12 stycznia. Pozostałe osoby otrzymają przelewy z 800 plus w następujących terminach:

  • 18 stycznia (czwartek),
  • 19 stycznia (piątek, za sobotę 20 stycznia),
  • 22 stycznia (poniedziałek).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.