Zwróć uwagę na te 4 objawy u dziecka. Świadczą o popularnej chorobie, a mogą być inne niż u dorosłych

Rodzicu, czy twoje chore dziecko ma takie symptomy? Jeśli tak, to uważaj - oznaczają powszechną chorobę zakaźną, która u najmłodszych może przebiegać zupełnie inaczej niż u dorosłych. Stąd warto umieć ją rozpoznać i wiedzieć, jak leczyć.

W okresie jesienno - zimowym dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach chorują na wirusa RSV, COVID-19 oraz grypę. Co ciekawe, ta ostatnia choroba u najmłodszych może objawiać się zupełnie inaczej niż u dorosłych, przez co z początku łatwo ją pomylić z przeziębieniem czy innymi dolegliwościami. To jest o tyle niebezpieczne, że grypa może skończyć się poważnymi powikłaniami, np. zapaleniem płuc, krtani, tchawicy lub oskrzeli, zapaleniem mięśnia sercowego, czy choćby encefalopatią. Dlatego warto umieć ją rozpoznać, aby na porę rozpocząć właściwe leczenie i nie dopuścić do rozwoju poważniejszej formy choroby. 

Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?

Grypa u dzieci. Te cztery objawy pojawiają się u najmłodszych chorych

Grypa jest chorobą wirusową, przenoszoną drogą kropelkową. Zachorować może na nią każdy i w każdym wieku, ale najgroźniejsza jest przede wszystkim dla niemowląt, małych dzieci i osób starszych. Grypa zaczyna się gwałtownie, a do jej najważniejszych symptomów u najmłodszych zaliczamy (za serwisem Zdrowie Radio ZET.pl):

  • wysoka gorączka (ponad 39 stopni, a dziecko może nawet majaczyć),
  • dreszcze,
  • objawy ze strony układu pokarmowego - ból brzucha, biegunka, mdłości i wymioty, 
  • silne bóle głowy (mogą wystąpić z bólem oczu i światłowstrętem),

Pozostałe objawy grypy to:

  • bóle mięśniowe i kostno - stawowe,
  • ból gardła i problemy z przełykaniem,
  • męczący suchy kaszel, który potem zmienia się w mokry (z odpluwaniem wydzieliny),
  • brak apetytu,
  • apatia.

Grypa u dzieci. Jak ją leczyć? I czy można skutecznie zapobiegać?

Jak już wspomnieliśmy, grypa jest chorobą wirusową, więc leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwwirusowych, przeciwgorączkowych, a także wspomagających układ odpornościowy organizmu. Trzeba przy tym pamiętać, że chore dziecko (dorosły również) zaraża grypą przez około 10 dni, więc w tym czasie powinno pozostać w domu. Dobrze jest też je odizolować na ten czas od dziadków, młodszego rodzeństwa i kobiet w ciąży. Poza tym można też rozważyć zaszczepienie się na grupę, aby w razie ewentualnego zachorowania uniknąć powikłań, zwłaszcza tych najpoważniejszych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.