Ropiejące oczy u dziecka mogą świadczyć o alergii, ale nie jest to regułą. Z czego wynika problem?

Ropiejące oczy u dziecka to problem, z którym spotyka się wielu rodziców. Warto wiedzieć, że ropiejące oczy u dziecka mogą pojawić się w wyniku działania różnych czynników i nie zawsze świadczą o alergii lub toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Niezależnie jednak od swojej przyczyny, ropiejące oko u dziecka zawsze powoduje znaczny dyskomfort w codziennym życiu i należy jak najszybciej znaleźć źródło problemu i optymalną drogę jego rozwiązania.

Ropiejące oczy u dziecka zawsze wywołują niepokój u jego opiekunów. Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, a w większości z nich nie obędzie się bez wizyty u pediatry lub okulisty.

Zobacz wideo Czemu rodzice zwlekają z zaprowadzeniem dziecka do lekarza?

Ropiejące oko u dziecka. Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości?

Ropiejące oko u dziecka może wynikać z różnych przyczyn. Ropna wydzielina w oku znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ powoduje sklejanie się spojówek i rzęs, co następuje zwłaszcza po śnie. W zależności od przyczyny problemu ropiejącego oka u dziecka wydzielina może różnić się nieco swoim zabarwieniem i konsystencją. Może przybierać postać wodnistą lub gęstą o żółtym zabarwieniu. Wśród najczęstszych czynników powodujących pojawienie się ropiejących oczu u dziecka należy wymienić:

  • alergie (w zależności od rodzaju alergenu, ropiejące oczy u dzieci mogą pojawiać się sezonowo lub cały rok) 
  • stan zapalny spowodowany infekcją bakteryjną 
  • stan zapalny spowodowany infekcją wirusową
  • uszkodzenie mechaniczne spowodowane np. silnym tarciem oka
  • obecność ciała obcego w oku 
  • zatkanie kanalików łzowych (u noworodków).

Ropienie oczu u dzieci. Przyczyny i sposób działania w przypadku noworodków

Dosyć często zdarza się tak, że ropienie oczu u dzieci pojawia się w ciągu kilku/kilkunastu pierwszych dni ich życia. Z czego wynika ten problem? Ropienie oczu u noworodków może być konsekwencją niedrożności kanalików łzowych. W sytuacji, gdy kanalik łzowy jest zwężony, może dojść do rozwoju stanu zapalnego. W takim przypadku zalecane jest wykonywanie delikatnych masaży okolic oczu, a gdy zapalenie ma ostry przebieg, konieczne może się okazać również włączenie preparatów z antybiotykiem. Ropienie oczu u dzieci może być również spowodowane wykonaniem tzw. zabiegu Credégo. Polega on na zakropieniu do oczu noworodka roztworu azotanu srebra, który ma zapobiegać rzeżączkowemu zapaleniu spojówek u noworodków.    

Ropienie oczu u dziecka: jakie objawy mogą mu towarzyszyć i kiedy należy udać się do lekarza?

Ropienie oczu u dziecka nie zawsze jest powiązane z poważniejszymi dolegliwościami i niekiedy przechodzi samoistnie po kilku dniach. Zawsze jednak warto zasięgnąć opinii lekarza, który pomoże poznać przyczynę problemu i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Ropienie oczu u dziecka powinno być podstawą do pilnej konsultacji w sytuacji, gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy m.in.

  • silny ból oka,
  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • widoczne zmiany w wyglądzie oka,
  • silne zaczerwienienie okolicy oczu,
  • ból głowy,
  • obecność ciała obcego w oku.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem spojówek, oczy są zazwyczaj bardzo silnie zaczerwienione. W takiej sytuacji lekarz najczęściej zleca krople lub maści z antybiotykiem. Gdy ropiejące oczy u dziecka są konsekwencją rozwoju stanu zapalnego o podłożu wirusowym, zazwyczaj pojawiają się także objawy grypopodobne (zwiększona temperatura ciała, kaszel, katar, ból głowy oraz ogólne rozbicie i osłabienie organizmu), a także światłowstręt i nadmierne łzawienie z oczu. Problem ropiejących oczu u dzieci, który jest wynikiem alergicznego zapalenie spojówek, może pojawiać się sezonowo (gdy jest związany z okresem pylenia roślin), ale zdarza się również tak, że objawy mogą towarzyszyć dziecku niezależnie od pory roku (gdy alergenem są np. roztocza albo kurz). W przypadku, gdy ropiejące oczy u dzieci są wynikiem alergii, przepisywane są najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz konieczne jest wdrożenie odpowiednich zasad higieny w codziennym życiu.  

Ropa w oku u dziecka. Domowe sposoby profilaktyki

Ropa w oku u dziecka — jak już wiemy — może mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, jakie czynniki odpowiadają za ropiejące oczy u dzieci, w przypadku gdy pojawi się ten problem, należy pamiętać o odpowiednich zasadach postępowania. W przypadku, gdy ropa w oku u dziecka jest wynikiem alergicznego zapalenia spojówek, należy zadbać o to, aby kontakt dziecka z alergenem był ograniczony lub całkowicie wykluczony (np. zrezygnowanie z posiadania dywanów przy alergii na kurz). W przypadku ropiejących oczu u dzieci niezwykle ważna jest higiena i dokładne mycie rąk, ponieważ wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek jest zaraźliwe i może przenieść się na inne osoby. Aby uchronić domowników, należy korzystać z osobnych ręczników i unikać dotykania przedmiotów, których dotykała osoba zarażona. W przypadku niemowlaków warto przyjrzeć się ich garderobie. Niekiedy na ubrankach obecne są elementy zawierające brokat. Spełnia on co prawda funkcje ozdobne, ale może okazać się także szkodliwy w sytuacji, gdy drobinki wykruszą się i dostaną się do oka niemowlaka.      

Zobacz też: Zapalenie spojówek u dziecka. Przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.