Takie imiona wybierali rodzice z wielkich miast. Antoni spadł z piedestału. Króluje znacznie krótsze imię

Już od dłuższego czasu jednym z najpopularniejszych imion wśród chłopców był Antoni. Wielu rodziców zdecydowało się tak nazwać swoich synów również i w zeszłym roku, jednak okazuje się, że imię to nieco spadło w rankingu. Co prawda ostatecznych danych za 2023 rok jeszcze nie mamy, jednak jedno jest pewne. W wielkich miastach króluje znacznie krótsze imię.

Jeśli chodzi o rankingi imion wybieranych i nadawanych dzieciom w 2023 roku, jeszcze nie zostało on podany na rządowych stronach, to pewien ogólny pogląd można już sobie wyrobić na podstawie danych udostępnianych przez niektóre urzędy stanu cywilnego. To zestawienie zostało podane już przez Kraków, Warszawę i Wrocław. Zatem jakie imię królowało wśród rodziców w tych metropoliach? Nie był to ubiegłoroczny król, czyli Antonii, ale Jan!

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Jan - czy będzie nowym liderem i ścięgnie po koronę?

Moda kołem się toczy. I chociaż obecny trend odnośnie nadawania imion starych, noszonych przez naszych dziadków utrzymuje się już dość długo, to poszczególne imiona nieco tracą na zainteresowaniu, a w ich miejsca wskakują nowe. Tak właśnie sprawa przedstawia się jeśli chodzi o imiona nadawane chłopcom - jednak nie wśród ogólnopolskich rankingów, a jedynie tych z wielkich ośrodków miejskich, takich jak Kraków, Warszawa, czy Wrocław. Tam zaszły zmiany. Z miejsca pierwszego spadł Antoni, a pojawił się Jan. Czy to nowy król wśród imion dla chłopców?

Jan to imię o starożytnych korzeniach, które pochodzi od słowa "Jehovah", czyli "Bóg jest łaskawy". Według Ewangelii imię to nosił prorok Jan Chrzciciel oraz apostoł Jan Ewangelista. Zostało ono przejęte najpierw do greki, a potem do łaciny, by w kolejnych latach rozprzestrzenić i upowszechnić się we wszystkich krajach chrześcijańskich. Na nasze ziemie imię przywędrowało stosunkowo wcześnie - wraz z upowszechnieniem się języka łacińskiego. Jak podaje portal wikipedia.org, w polskich dokumentach (głównie tych ze chrztu) zapisywano najpierw to imię w postaci Ioannes, Iohannes (1012-18), później także Jan (1161), Jon (1302), Johan (1320), Jen (1366), Johans (1385) oraz Joan (forma kresowa, 1432).

W 2022 r. imię Jan nosiło 493 283 osoby w Polsce (6. miejsce wśród imion męskich pod względem popularności), i zostało nadane wtedy aż 6341 nowo narodzonym chłopcom, co oczywiście jest niewielkim spadkiem w porównaniu z wcześniejszymi latami. Na oficjalne dane za rok 2023 musimy jeszcze chwilę poczekać, jednak wiele wskazuje na to, że to Jan będzie numerem jeden.

Jan - jaki jest, każdy widzi

Imię Jan jest piękne i wyjątkowe, toteż nic dziwnego, że tak wielu przyszłych rodziców wybiera je jako imię dla swojego syna. "Osoby o tym imieniu są zazwyczaj ludźmi pełnymi energii, którzy szybko dostrzegają możliwości i są skłonni do wyzwań. Są to ludzie, którzy szybko się uczą i chętnie wspierają innych w ich działaniach. Jan jest zazwyczaj uważany za imię, które niesie ze sobą pozytywne skojarzenia i uważany jest za znak zaufania, dobroci i wsparcia" - podaje portal jakiemie.pl.

Jan swoje imieniny obchodzi kilkadziesiąt razy w roku – właściwie w każdym miesiącu jest chociaż jeden dzień, w którym Jan ma swoje święto, jednak najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jana jest 24 czerwca.

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Janek, Janko, Jasiek, Jaśko, Jaś, Jasiuniek, Janeczek, Jasieniek, Jasieńko, Jasieczek, Jasiulek.

Więcej o: