800 plus - od kiedy? Część osób może dostać jedynie 500 złotych. Od czego to zależy? Wyjaśniamy

W jakim terminie rodzice powinni otrzymać pieniądze z 800 plus? A czy jest możliwe, aby ZUS przelał jedynie dotychczasową kwotę 500 złotych? Jak się okazuje, owszem, ale są to ściśle określone przypadki. Jakie konkretnie osoby mogą się spodziewać niższej kwoty świadczenia wychowawczego? Tłumaczymy.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice pilnują dat przelewów. Nowe, wyższe świadczenie weszło w życie 1 stycznia 2024 roku i od tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przelewa rodzicom środki z 800 plus. Jednak mimo to część z nich może otrzymać mniejszą kwotę - 500 złotych. Z jakiego powodu? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Co zostało dane przez PiS, nie zostanie zabrane, ale zobaczymy czy także 800 plus

500 złotych zamiast 800 plus. W tych przypadkach przelew będzie niższy

Choć od początku stycznia ZUS automatycznie przelewa rodzicom 800 plus, to niektórzy mimo wszystko mogą otrzymać 500 złotych. Jest to możliwe w dwóch przypadkach (za serwisem Dziennik Gazeta Prawna.pl):

  • gdy do ZUS-u wpłynął wniosek innego rodzica (opiekuna) o przyznanie świadczenia 800 plus na to samo dziecko,
  • jeśli złożono odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego do Prezesa ZUS.

Wówczas instytucja ma obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Dopiero gdy sprawa zostanie rozstrzygnięta, dana osoba otrzyma wyrównanie od stycznia, o ile świadczenie jej przysługuje.

800 plus w 2024 roku. Kiedy rodzice mogą się spodziewać przelewów?

ZUS przelał już środki ze świadczenia 800 plus rodzicom, który pobierają je 2, 4 i 7, 9, 12 i 14 dnia miesiąca. Przy czym 7 i 14 stycznia wypadły w niedzielę, więc beneficjenci otrzymali środki wcześniej, odpowiednio 5 i 12 stycznia. Pozostałe osoby otrzymają przelewy z 800 plus w następujących terminach:

  • 16 stycznia (wtorek),
  • 18 stycznia (czwartek),
  • 19 stycznia (piątek, za sobotę 20 stycznia),
  • 22 stycznia (poniedziałek).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.