- Domowe testy ciążowe znacznie się rozwinęły na przestrzeni lat – mówi w rozmowie z parents.com Stephen Rechner, lekarz medycyny, dyrektor oddziału ogólnego położnictwa i ginekologii w Spectrum Health w Grand Rapids w stanie Michigan. - Mogą teraz wykryć ciążę wcześniej i są dokładne o każdej porze dnia.
Zwiększyć dokładność wyników można na kilka sposobów. Kiedy wykonać test ciążowy? Lepiej nie robić go tuż przed spodziewaną miesiączką. Oto dlaczego: zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy około sześciu do 12 dni po zapłodnieniu i zaczyna wytwarzać hormon ciążowy (hCG). Testy ciążowe wykrywają hCG w moczu, ale organizm może potrzebować trochę czasu, aby wyprodukować wystarczającą ilość hCG, aby uzyskać dokładny wynik.
- W badaniu moczu potrzebne jest 50 jednostek hCG, aby wynik był pozytywny – wyjaśnia Daniel Roshan, lekarz medycyny, ginekolog-położnik w Rosh Maternal-Fetal Medicine w Nowym Jorku. - I każda ciąża jest inna – możesz mieć nawet 50 jednostek przed spodziewaną miesiączką, w przeciwnym razie wyprodukowanie tej ilości może zająć trochę więcej czasu.
A co z testami ciążowymi wczesnego wykrywania? Niektóre testy ciążowe obiecują wykryć hCG przed spóźnionym okresem, ale nie ma takiej gwarancji. Osoby w ciąży mają różną ilość hCG. Te testy „wczesnego wykrywania" mogą zadziałać u niektórych osób, a u innych mogą dać wynik „fałszywie ujemny" (dzieje się tak, gdy test wykaże, że nie jesteś w ciąży, ale w rzeczywistości jesteś, często dlatego, że poziom hCG nie wzrósł do wykrywalności jeszcze poziomów).
Im wcześniej wykonasz test, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskasz fałszywie ujemny wynik, dlatego idealnym rozwiązaniem jest zaczekanie do momentu spóźnienia się miesiączki, nawet jeśli korzystasz z testów wczesnego wykrywania.
Test ciążowy należy wykonać z samego rana. Dzieje się tak dlatego, że zaraz po przebudzeniu mocz ma wyższe stężenie hCG. Jest mniej rozcieńczony w wyniku spożycia płynów. Testowanie rano może nie mieć znaczenia, jeśli ciąża jest już na tyle rozwinięta, że można uzyskać wiarygodny poziom hCG przez cały dzień, ale jest szczególnie ważne, jeśli wykonujesz test w okolicach spodziewanej miesiączki.
Pamiętaj, że nie ma nic złego w testowaniu po południu lub wieczorem; możesz po prostu mieć większe prawdopodobieństwo fałszywie negatywnych wyników
Tak! Domowe testy ciążowe mogą dawać wyniki fałszywie ujemne (a w rzadkich przypadkach wyniki fałszywie dodatnie). Jak wyjaśnia dr Roshan, poziom hCG u danej osoby podwaja się co 48–72 godziny, więc jeśli naprawdę jesteś w ciąży, wynik nie będzie ujemny przez długi czas. Wykonaj kolejny test za kilka dni – lub około tydzień po spóźnionym okresie – i możesz wówczas zaufać wynikom.
Wyniki fałszywie ujemne można uzyskać też z innych powodów. Należą do nich: nieprawidłowe użycie testu, przeterminowany test lub poleganie na moczu o większej zawartości wody (rozcieńczony mocz może zniekształcić wyniki).
Aby uzyskać dokładniejsze wyniki, lekarz może zdecydować o wykonaniu testu ciążowego z krwi.