Imię matki Słowackiego jest długie i ma żydowski rodowód. Polscy rodzice o nim zapomnieli. W 2022 nazwano tak 5 dziewczynek

Tradycyjne imiona wciąż cieszą się popularnością rodziców. Niektóre bardziej, inne mniej. Imię matki Juliusza Słowackiego zalicza się do tej drugiego grupy.

Trudny wybór imienia

Rodzice stoją przed niemałym wyzwaniem. Wybór imienia dla dziecka to trudne zadanie. Imię musi nie tylko pasować do dziecka czy nazwiska i się nam podobać. Dobrze, gdy nie wzbudza negatywnych skojarzeń, jest łatwe do zapisania. Niektórzy rodzice zwracają też uwagę na to, by poza granicami naszego kraju imię było rozpoznawalne i łatwe do wymówienia.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Ostatnie lata pokazały, że polscy rodzice lubią także tradycyjne imiona. Najpopularniejsze imiona dla chłopców i dziewczynek według rankingu za pierwsze półrocze 2023 roku to: Zosia, Zuzia, Laura, Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja, Maria oraz Nikodem, Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj. Imiona te krążą w pierwszej dziesiątce od lat. Zmieniają tylko miejsca. Daleko poza pierwszą dziesiątką jest piękne i tradycyjne imię Salomea.

Salomea - imię z tradycją biblijną

Salomea to imię pochodzenia hebrajskiego. W języku hebrajskim oznacza "pokój". Dobrze kojarzycie, jeśli przychodzi wam do głowy nawiązanie biblijne. W Biblii Salomea była córką króla Heroda. Imię to ma też wiele innych znaczeń, w tym "światłość" i "miłość". W Polsce imię to zanotowano już w kronikach w XII wieku. Wiadomo więc, że nadano je między innymi kilku księżniczkom z rodu Piastów. Co ciekawe drugim imieniem Marii Skłodowskiej-Curie było właśnie imię Salomea. Imię to nosiła także matka Juliusza Słowackiego - Salomea Słowacka (1792–1855), z domu Januszewska.

Warto też wymienić inną znaną Salomeę. Błogosławioną Salomeę, właśnie księżniczkę piastowską, urodzoną w 1211 lub 1212 w Krakowie. Prowadziła życie pełne umartwień, poświęcone rozmyślaniu, modlitwie. Była promotorką franciszkańskiej duchowości i sprowadziła do Polski Zakon św. Klary.

Warto wiedzieć

Salomea obchodzi imieniny tylko raz w roku, konkretniej w dniu 19 listopada. Ale w rankingu najpopularniejszych imion jest naprawdę daleko. Zamyka raczej ostatnie miejsca. W 2022 roku nazwano tak tylko pięć dziewczynek. Danych za 2023 jeszcze Ministerstwo Cyfryzacji nie podało.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.