Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Może ona wynieść nawet 2700 złotych na jednego szkraba, co w przypadku rodzin wielodzietnych może dać naprawdę sporą sumę. Jednak aby z niej skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków. Wyjątkiem są rodziny z niepełnosprawnymi maluchami, wobec których uproszczono przepisy podatkowe. Jak? Tłumaczymy.
Od 1 lipca 2023 roku przepisy podatkowe zostały złagodzone wobec rodzin z przynajmniej jednym niepełnosprawnym dzieckiem, które (za serwisem Infor.pl):
Oznacza to, że ulga na dziecko przysługuje rodzicom niepełnosprawnego jedynaka, bez względu na osiągane przez nich dochody. Warto też pamiętać, że dziecka niepełnosprawnego pobierającego zasiłek (dodatek pielęgnacyjny) lub rentę nie obowiązuje też limit wieku - ulga prorodzinna przysługuje mu bez względu na to, ile ma lat. A ile ona wynosi na jednego malucha? Tyle samo, co w przypadku w pełni sprawnych szkrabów:
W przypadku w pełni sprawnych pociech ulga na dziecko przysługuje rodzicom jedynaków tylko, jeśli nie przekroczyli oni limitu dochodów, który jest następujący:
Oprócz tego, w pełni sprawne dzieci obowiązują też dwa inne warunki:
Oprócz tego, z ulgi prorodzinnej nie skorzystają rodzice, których pociechy: