"Wieczorem temperatura, rano dziecko wstaje zdrowe". Oto przyczyna dziwnej gorączki

Czy możliwe, by dziecko dostało gorączki na skutek silnego stresu? Wielu rodziców uważa, że to możliwe, inni mają wątpliwości. Sprawdzamy, jak jest naprawdę.

Dzieci często chorują, najczęściej powodem są różne infekcje. A tych, szczególnie w szkołach i przedszkolach nie brakuje. Przychodnie od dawna są przepełnione, a pediatrzy alarmują, że wielokrotnie mają problem, by zdążyć, przyjąć wszystkich pacjentów.

Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Rodzice są niekiedy zaskoczeni, jak to możliwe, że rano prowadzą dziecko do placówki zdrowe, nic nie zwiastuje choroby, a po kilku godzinach dostają telefon, że pociecha gorączkuje. Z kolei po przyprowadzeniu dziecka do domu następuje "cudowne uzdrowienie". Okazuje się, że powodem podwyższonej temperatury nie zawsze musi być infekcja.

Gorączka ze stresu - czy to możliwe?

Zapewne wielu rodziców miało do czynienia, gdy dziecko na skutek silnych emocji zaczynało gorączkować. Wówczas pojawiało się pytanie - czy stres miał z tym jakikolwiek związek, a może to zwykły przypadek i dziecko było już chore?

Czy dziecko może mieć podwyższoną temperaturę po obejrzeniu bajki, albo po płaczu, albo po bardzo silnych emocjach, albo po prostu po zabawie? Odpowiedź brzmi: tak, tak i tak. Organizm dziecka jest jeszcze malutki i jego termostat wewnętrzny działa troszkę inaczej. To jest tak, że gdy dziecko reaguje, to reaguje całym ciałem, my dorośli też, ale u nas te hamulce są trochę większe.

- mówi Pan Tabletka, czyli znany w mediach społecznościowych farmaceuta, który na swoich kanałach udziela mnóstwo ciekawych porad dla rodziców. Podpowiada też, jak leczyć dzieci i po jakie produkty sięgać, by były skuteczne.

Taka gorączka z emocji może minąć bardzo szybko, lub wręcz przeciwnie - utrzymywać się przez kilka godzin. Dlatego ekspert radzi, by obserwować zachowanie swojej pociechy i jej reakcje, mierzyć temperaturę ciała.

Gorączka u dziecka - warto zachować spokój

Gorączkujące dziecko zazwyczaj bardzo martwi rodziców, którzy podejrzewają infekcję. Jest to też bez wątpienia duży dyskomfort dla malucha, który nie czuje się wówczas najlepiej. Podwyższona temperatura na skutek stresu jest jednak czymś całkowicie normalnym.

Organizm w sytuacji stresowej przygotowuje się do obrony – ucieczki lub walki. Mobilizuje wszystkie siły, aby stawić czoła zagrożeniu i jest to normalna, niezależna od nas reakcja. Dzięki niej możemy uniknąć wielu zagrożeń i sama w sobie nie jest czymś negatywnym. (...) Stres może również wpłynąć na podwyższenie temperatury ciała. Krótkotrwały stres działa mobilizująco, a po ustąpieniu bodźca, organizm szybko wraca do równowagi

- czytamy na stronie med-24.com.pl. Przy tym należy pamiętać, że w przypadku gorączki związana ze stresem (nazywana też gorączką psychogenną) nie występują żadne inne objawy, jak np. kaszel, katar, czy ból mięśni, które są charakterystyczne w przypadku wielu chorób.

Gorączka u dzieci, która jest związana z silnymi emocjami, czy stresem, zazwyczaj mija po kilku godzinach.

Kiedy do lekarza?

Gorączka może też świadczyć o infekcji i to, nawet jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy. Kiedy więc trzeba zgłosić się do przychodni?

Do pediatry w przychodni należy zgłosić się gdy dziecko gorączkuje wysoko - powyżej 39,5 stopni Celsjusza, gorączka jest trudna do obniżenia pomimo podawania odpowiednich dawek leków przeciwgorączkowych, stan ogólny dziecka wzbudza niepokój rodziców/opiekunów, gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni. Trzeba pamiętać, że w przypadku gorączkujących dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, od razu należy zgłosić się do swojego pediatry

- mówi pediatrka Justyna Janicka. Podkreśla, że być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań (krwi, moczu, CRP), by lekarz mógł mieć pewność, co dzieje się z małym pacjentem i podjąć odpowiednie leczenie.

Jeśli gorączka jest jedynym objawem infekcji i spada po podaniu leków, to jak mówi pediatrka, prawdopodobnie jest to infekcja wirusowa. Jeśli dziecko poza tym jest ogólnie w dobrym stanie, bawi się itp., to można je obserwować w domu. Oczywiście, w sytuacji, gdy podwyższona temperatura utrzymuje się przez kilka dni, konieczna jest wizyta u lekarza, by upewnił się, że nic niepokojącego się nie dzieje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.