Wiele mam już kilka miesięcy przed porodem zaczyna przygotowywać się do przyjścia na świat ich maleństwa. Wiele godzin spędzają w sklepach, by kupić wszystko, co będzie niezbędne dla nich i ich pociechy.
Jedną z czynności, którą wykonuje większość kobiet przed porodem, jest prasowanie ubranek. I nie chodzi nawet o to, by śpioszki, bodziaki, skarpetki, kaftaniki itp. były idealnie gładkie, ale o to, by wysoka temperatura zabiła wszystkie zarazki, a poza tym "przecież tak robi się od dawna". Czy faktycznie ma to sens?
Młode kobiety często zastanawiają się, czy powinny prasować ubranka, bo gdzieniegdzie słyszały, że już się tego nie praktykuje. Wówczas do głosu często dochodzi starsze pokolenie - mamy, babcie i ciocie, które uważają, że nie wolno postąpić inaczej, "bo bakterie", "bo zawsze się tak robiło", "bo co szkodzi". Okazuje się, że współcześnie faktycznie, już coraz więcej osób mówi, że nie ma potrzeby prasowania śpioszków.
Czy słyszeliście, że trzeba prasować ubranka dla noworodka? Nie trzeba. To zalecenie pochodzi z jakichś lat osiemdziesiątych. Wtedy się wszystko sterylizowało i stawiało na totalnie czyste otoczenie dziecka. Dzisiaj już wiemy, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe
- wyjaśnia Agnieszka Gąsior-Guziak położna i Certyfikowany Doradca Laktacyjny, znana na Instagramie jako @laktomed. Na swoim profilu ekspertka chętnie dzieli się różnymi ciekawostkami i poradami odnośnie karmienia piersią, czy opieki nad dzieckiem. Podejmuje wiele trudnych tematów i chętnie oraz w jasny sposób, odpowiada na pytania, nurtujące przyszło lub świeżo upieczone mamy.
Wielu ekspertów uważa, że jednak lepiej prasować ubranka, niż nie prasować - szczególnie w przypadku maluszków do 2. miesiąca życia. Argumentuje to tym, że skóra noworodki są bardzo delikatne.
Na stronie Zaufaj Położnej - Centrum Zdrowia i Aktywności Ciężarnych i Mam czytamy, że warto prasować ubranka z dwóch powodów. Pierwszym jest komfort dziecka, ponieważ odzież, czy kocyki dla malutkich dzieci są prane bez środków zmiękczających, więc niekiedy mogą być niezbyt przyjemne w dotyku. Prasowanie nada im miękkości i sprawi, że dziecku będzie wygodniej. Drugi powód to usunięcie szkodliwych drobnoustrojów dzięki wysokiej temperaturze żelazka. Podobne stwierdzenia można znaleźć w wielu innych stronach. Argumenty są z reguły takie same.
Jak widać, zdania odnośnie prasowania u ubranek dla dzieci są wciąż podzielone. Czytając na forach internetowych, czy grupach dla rodziców wypowiedzi wielu przyszłych mam, można stwierdzić, że coraz częściej mówi się o tym, że nie trzeba tego robić, chyba że ktoś ma na to ochotę.