Łukasz Grzywacz jest lekarzem, który prowadzi profil na Instagramie @tatapediatra. Publikuje na nim nagrania, na których dzieli się z rodzicami swoją wiedzą. Tłumaczy np. po czym rozpoznać konkretne choroby, jakie dolegliwości występują najczęściej u dzieci w danym okresie oraz jak skutecznie je leczyć. Jego profil cieszy się dużą popularnością, bo obserwuje go prawie 58 tys. osób.
Obecnie za oknem panują minusowe temperatury, które sprzyjają różnego rodzaju chorobom i infekcjom. Pediatra postanowił w tygodniowym raporcie wyjaśnić, z jakimi dolegliwościami najczęściej przychodzili do niego mali pacjenci. - Kochani, tygodniowy raport pediatryczny nagrywam dla was ze spaceru. Mamy piękną, zimową pogodę, więc warto to wykorzystać. Startujemy z naszym raportem - powiedział.
Na miejscu pierwszym znalazły się RSV oraz zapalenie oskrzelików. W przypadku tych dolegliwości kaszel z reguły występuje w ciągu dnia. Jest suchy, ale bardzo szybko przechodzi w mokry, duszący. W ciągu dnia chory rzadko gorączkuje, ale w nocy może pojawić się stan podgorączkowy. Lekarz podkreślił, że to infekcja wirusowa, więc leczenie zostaje objawowe. Zalecił jednak, aby osłuchać dziecko, a przy tym poprosić, żeby głęboko oddychało.
Na miejscu drugim pediatra wymienił zapalenie krtani. - Tutaj kaszel jest głównie w nocy. Suchy, szczekający. W ciągu dnia występuje sporadycznie. Rodzice często opisują, że dziecko przy kaszlu świszczy - tłumaczył. Zalecił inhalacje przeciwzapalne. Trzecie miejsce zajęła angina i szkarlatyna. - Wówczas występuje bardzo wysoka gorączka, do 39-40 stopni, co 6-8 godzin i oczywiście ból gardła. Jak zajrzymy do gardła, to zobaczymy tzw. gardło szkarlatynowe. Niekoniecznie z białymi, ropnymi nalotami, ale żywo czerwone, mocno zaczerwienione. Po kilku dniach pojawia się wysypka - wyjaśnił pediatra.
Czwartą wymienianą przez lekarza dolegliwością okazało się zapalenie uszu. - Tutaj oczywiście walczymy z katarem, bo to katar wchodzi nam przez trąbki słuchowe do uszu - podkreślił. Natomiast na miejscu piątym znalazło się zapalenie płuc. - Jeśli wasze dziecko kaszle, warto udać się do pediatry, żeby je wykluczyć - dodał lekarz.