• Link został skopiowany

Progesteron a cykl miesiączkowy i ciąża. Jakie objawy daje nieprawidłowe stężenie hormonu? [NORMY]

Progesteron jest jednym z najważniejszych hormonów w układzie rozrodczym kobiety. Jego rolą jest normowanie cyklu miesiączkowego i to on odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży. Kiedy warto zbadać poziom progesteronu w organizmie? Jakie są normy progesteronu w kolejnych fazach cyklu miesiączkowego? Jakie objawy mogą być sygnałem, że pora zgłosić się do lekarza?
Progesteron a cykl miesiączkowy i ciąża. Jakie objawy daje nieprawidłowe stężenie hormonu? (zdjęcie ilustracyjne)
Prostock-Studio / iStock

Progesteron w ciąży - rola progesteronu w organizmie kobiety

Progesteron w ciąży odgrywa niezwykle ważną rolę. Progesteron to żeński hormon płciowy, który gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety. Progesteron w ciąży cechuje wysokie stężenie, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży. Progesteron oddziałuje również na układ immunologiczny kobiety sprawiając, że organizm matki nie produkuje przeciwciał, które mogłyby wpłynąć na odrzucenie płodu. Progesteron bierze także udział w przygotowaniu gruczołów mlekowych do laktacji.

Zobacz wideo Mleko mamy to magiczna substancja. Obalamy 5 popularnych mitów na temat karmienie piersią

W sytuacji, gdy nie dochodzi do zapłodnienia, poziom progesteronu gwałtownie spada, a w organizmie kobiety dochodzi do złuszczania błony śluzowej macicy (menstruacji). Progesteron jest produkowany przez komórki ciałka żółtego w jajnikach w trakcie fazy lutealnej cyklu miesiączkowego oraz w pierwszych tygodniach ciąży. Progesteron w ciąży zaawansowanej wytwarzany jest przez łożysko.

Progesteron - normy w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego i w ciąży

W jakich okolicznościach powinien być zbadany progesteron? Normy progesteronu są uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego lub od etapu ciąży. Podstawą do zlecenia badania stężenia progesteronu w organizmie są m.in.:

  • trudności z zajściem w ciążę;
  • diagnozowanie endometriozy;
  • diagnozowanie choroby jajników;
  • obserwacja cyklu miesiączkowego kobiety;
  • diagnozowanie niepłodności;
  • podejrzenie wystąpienia możliwości poronienia lub przedwczesnego porodu.

Prawidłowe normy stężenia progesteronu w kolejnych fazach cyklu miesiączkowego wynoszą:

  • faza folikularna - 0,28-0,72 ng/ml
  • faza okołoowulacyjna - 0,64-1,63 ng/ml
  • faza lutealna - 4,71-18,0 ng/ml

U kobiet w ciąży prawidłowe wartości poziomu progesteronu w organizmie to:

  • I trymestr ciąży - 11,0-44,3 ng/ml
  • II trymestr ciąży - 25,4-83,3 ng/ml
  • III trymestr ciąży - 58,7-214 ng/ml

Jeśli chodzi o pacjentki po menopauzie, to norma progesteronu wynosi u nich 0,07-1,25 ng/ml.

Niedobór progesteronu: objawy zbyt małego stężenia progesteronu w organizmie

W jaki sposób ujawnia się niedobór progesteronu? Objawy zbyt niskiego stężenia progesteronu w organizmie przejawiają się przede wszystkim problemami z zajściem w ciążę. Kobiety z niedoborem progesteronu często mają zaburzone cykle miesiączkowe, mogą wystąpić u nich krwawienia z dróg rodnych, skurcze macicy oraz uporczywy ból w dolnej części brzucha. Jak jeszcze uwidacznia się niedobór progesteronu? Objawami niskiego poziomu progesteronu mogą być też nadmierne wypadanie włosów i przesuszona skóra.

Niski progesteron - objawy zbyt wysokiego stężenia hormonu w organizmie

Problematyczny dla kobiety może być nie tylko niski progesteron. Objawy zbyt wysokiego stężenia hormonu w organizmie również mogą skutkować wieloma dolegliwościami. Symptomami wysokiego poziomu progesteronu są m.in. zatrzymywanie wody w organizmie, tworzenie się obrzęków, skłonność do żylaków. Nadmiar progesteronu może być także powiązany z poważnymi schorzeniami, jak m.in. zespół policystycznych jajników, nowotwór jajników lub niewydolność wątroby. Podwyższony poziom progesteronu w ciąży może świadczyć o rozwijającej się ciąży mnogiej.

Progesteron - kiedy brać?

Progesteron - kiedy brać i w jakich okolicznościach jest przepisywany przez lekarzy? Przyjmowanie progesteronu może być zlecone z różnych powodów. W określonych przypadkach progesteron w ciąży może być przepisywany jako środek mający zminimalizować ryzyko wystąpienia poronienia lub przedwczesnego porodu.

Progesteron przyjmowany przez kobiety niebędące w ciąży zazwyczaj ma za zadanie wspomóc uregulowanie cykli miesiączkowych. Przyjmowanie hormonu może być zalecane w również przypadku występowania silnych bóli menstruacyjnych i dla zniwelowania objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Progesteron. Tabletki doustne i dopochwowe

W jakiej formie przyjmuje się progesteron? Tabletki doustne i tabletki dopochwowe to najczęstsze jego postaci, ale hormon może być podawany również w formie zastrzyków. Progesteron w postaci tabletek dopochwowych cechuje się większą wchłanialnością i często jest przepisywany kobietom w ciąży. Progesteron w tabletkach doustnych jest zazwyczaj przepisywany kobietom, które planują zajść w ciążę i zależy im na unormowaniu cykli miesiączkowych.

Więcej o: