• Link został skopiowany

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Naukowcy sprawdzili. Na liście między innymi słynne "dołeczki"

Co dziecko dziedziczy po ojcu? Kolor oczu, kształt ust i nosa, a może coś zupełnie innego? Spekulacje na ten temat zaczynają się już w okresie ciąży, kiedy lekarz wręcza pierwsze "zdjęcie" twarzy dziecka przyszłym rodzicom. Całej sprawie jednak nico bliżej przyjrzeli się naukowcy, sprawdzając dokładnie, o co chodzi z tymi genami i dziedziczeniem.
Co dziecko dziedziczy po ojcu?
Fot. pixabay / 1899441

Nie ma chyba rodziny, która nie zastanawiałaby się nad faktem dziedziczenia przez dziecko cech fizycznych, ale również tych dotyczących charakteru. Ten temat nurtuje wiele osób od setek lat. Dawniej mówiono o "silnych genach po kądzieli (matce) lub mieczu (czyli ojcu)". A jak sprawa wygląda dziś? Które cechy jeśli chodzi o wygląd, ale także i charakter dziecko dziedziczy po ojcu? Naukowcy podzielili się swoim niecodziennym odkryciem.

Zobacz wideo "Rolnik szuka żony". Marta Paszkin o imieniu dla córki. Zdradza termin porodu

"Dołeczki" w policzkach, czyli co dziecko dziedziczy po ojcu?

Sprawdzając dokładnie, jakie cechy charakteru lub też wyglądu fizycznego dziecko dziedziczy po ojcu i matce, warto zwrócić uwagę już na fakt zapłodnienia. Okazuje się, że to jednak mężczyźni mają większy wpływ na to, czy ich potomek będzie płci żeńskiej, czy też męskiej. Dlaczego? To właśnie oni dostarczają chromosom Y dla chłopców i chromosom X dla dziewczynek, w trakcie zapłodnienia komórki jajowej. Jednak na tym nie koniec, bo jak ustalili naukowcy, stosunek płci w rodzinach także leży po stronie rodziny ojca, a nie matki. "Na przykład, jeśli mężczyzna miał więcej braci, jego własne dzieci częściej były płci męskiej; jeśli miał więcej sióstr, częściej miał córki" - podaje portal familyeducation.com.

Jednak co tak naprawdę może odziedziczyć dziecko po ojcu? Przede wszystkim wzrost. Jak podają naukowcy, istnieją dowody na to, że jednak nico większą rolę odgrywają tu cechy ojca, aniżeli matki. Jednak to nie wszystko. Dziecko po ojcu może również odziedziczyć skłonność do tycia. "Może ono winić swojego tatę za tzw. biały tłuszcz - duże krople lipidów lub kwasów tłuszczowych. Naukowcy są zdania, że to, ile tłuszczu magazynowane jest w ciele człowieka, szczególnie wokół narządów, jest w dużej mierze determinowane przez geny przekazywane przez ojca" - podaje angielskojęzyczny portal familyeducation.com.

Uzębienie i kolor oczu również są ważne

To nie koniec naukowych doniesień odnośnie dziedziczenia niektórych cech po ojcu przez dziecko. Okazuje się, że do tej listy należałoby dorzucić jeszcze kilka innych rzeczy w kontekście całego wyglądu. Są to przede wszystkim: usta (ich wielkość i kształt), dołeczki w policzkach, uzębienie i kolor oczu. To właśnie w tych przypadkach męskie geny, w porównaniu z żeńskimi, są bardziej dominujące i aktywne.

W przypadku barwy oczu, która jest dziedziczona wielogenowo, wygląd tęczówki zależy od więcej niż jednego genu, jednak w przypadku genów ojca - ma to zdecydowanie większy wpływ, aniżeli matki. "Za barwę odpowiada gen dominujący, który decyduje o ciemnym kolorze oczu. Gen recesywny przesądza o oczach jasnych. Jeśli obydwoje jesteście posiadaczami niebieskich oczu, wasze dzieci będą również jasnookie. Rodzice o ciemnym kolorze tęczówki mogą mieć potomstwo o kolorze oczu podobnym do siebie, ale również o kolorze jasnym. Mogą być bowiem tzw. heterozygotami, czyli posiadać i gen dominujący (ciemne oczy), i gen recesywny (jasne oczy)" - informowaliśmy o całej sprawie w jednym z naszych artykułów.

Niestety dziecko po ojcu również może odziedziczyć niektóre problemy kardiologiczne. Jak podaje portal mjakmama24.pl, istnieje śmiertelny gen, który zawsze jest przekazywany z ojca na syna, nazywa się haplogrupa I Y chromosom. Mężczyźni posiadający go mają o 50 procent wyższe ryzyko choroby wieńcowej niż pozostali. Ten gen jest niezależny od czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i wysoki poziom cholesterolu.

Więcej o: