Jeśli próbujesz począć dziecko, prawdopodobnie doskonale znasz domowe testy ciążowe. W zdecydowanej większości przypadków te proste badania moczu są niezwykle dokładne. Według Planned Parenthood działają one w 99 proc. przypadków, jeśli są stosowane prawidłowo, a wyniki są najbardziej godne zaufania.
Okazuje się jednak, że w rzadkich przypadkach domowy test ciążowy z moczu może dać fałszywie ujemny wynik. Większość przypadków wiąże się z błędem podczas robienia testu, ale badania wykazały, że ciąża mnoga także może być przyczyną.
Na początek trzeba zrozumieć, jak działają domowe testy ciążowe. Obecnie w sklepach znajdziesz wiele rodzajów testów ciążowych, ale każdy z nich działa na zasadzie wykrywania poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Organizm zaczyna wytwarzać ten hormon po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy – około 6 do 10 dni po zapłodnieniu. Obecność hCG doprowadzi do pozytywnego wyniku testu ciążowego, podczas gdy brak hCG daje wynik negatywny.
- Większość domowych testów ciążowych może wykryć stosunkowo niski poziom hCG, dzięki czemu niektóre marki są skuteczne już na tydzień przed spodziewaną miesiączką – mówi Catherine Caponero, ginekolog-położnik z Beachwood w stanie Ohio w rozmowie z parents.com. Testy ciążowe są najdokładniejsze, jeśli zostaną wykonane, gdy już okres się spóźnia; wtedy właśnie hCG prawdopodobnie osiągnie wykrywalny poziom.
Czy możesz mieć fałszywie negatywny wynik testu ciążowego z bliźniakami? Okazuje się, że tak. Jest możliwe, że bliźnięta (lub trojaczki, czworaczki itp.) powodują fałszywie ujemny wynik testu ciążowego. Dzieje się tak dlatego, że ciąże mnogie powodują podwyższony poziom hCG, a jeśli jest wystarczająco wysoki, może to zakłócać wyniki. - Kiedy poziom hCG jest zbyt wysoki, może wystąpić nieprawidłowy stosunek hCG do przeciwciał w teście ciążowym – mówi dr Caponero. - To powoduje fałszywie negatywny wynik testu. Zjawisko to nazywane jest „efektem haka" i występuje bardzo rzadko. Według dr Caponero, badania sugerują, że występuje ono w mniej niż 2 proc. negatywnych testów ciążowych.
Ciąża mnoga nie jest jedyną przyczyną. Kobieta może również otrzymać negatywny wynik testu ciążowego, pomimo obecności hCG w organizmie, z następujących powodów: - Ciąża jest znacznie późniejsza niż oczekiwano. To jeden powód. Kolejny to na przykład to, że u danej osoby występuje ciążowa choroba trofoblastyczna. Ciążąca choroba trofoblastyczna to rzadkie powikłanie, które może wystąpić, gdy komórka jajowa i plemnik nie łączą się prawidłowo. Niestety nie prowadzi to do żywego porodu i zazwyczaj kończy się poronieniem lub zabiegiem – mówi dr Caponero.
Więcej o powodach fałszywie negatywnych wyników znajdziesz tu: