Możesz być w ciąży, choć test wyszedł negatywny? Odkrycie naukowców szokuje

Możliwe jest uzyskanie fałszywie ujemnego wyniku testu ciążowego, chociaż nie jest to zbyt częste. Oto przyczyna tego rzadkiego zjawiska.

Domowe testy ciążowe

Jeśli próbujesz począć dziecko, prawdopodobnie doskonale znasz domowe testy ciążowe. W zdecydowanej większości przypadków te proste badania moczu są niezwykle dokładne. Według Planned Parenthood działają one w 99 proc. przypadków, jeśli są stosowane prawidłowo, a wyniki są najbardziej godne zaufania.

Okazuje się jednak, że w rzadkich przypadkach domowy test ciążowy z moczu może dać fałszywie ujemny wynik. Większość przypadków wiąże się z błędem podczas robienia testu, ale badania wykazały, że ciąża mnoga także może być przyczyną.

Zobacz wideo Wybitna polska sportsmenka już wkrótce zostanie mamą. "Nie jest to łatwy stan, boję się porodu"

Jak działają testy ciążowe?

Na początek trzeba zrozumieć, jak działają domowe testy ciążowe. Obecnie w sklepach znajdziesz wiele rodzajów testów ciążowych, ale każdy z nich działa na zasadzie wykrywania poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Organizm zaczyna wytwarzać ten hormon po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy – około 6 do 10 dni po zapłodnieniu. Obecność hCG doprowadzi do pozytywnego wyniku testu ciążowego, podczas gdy brak hCG daje wynik negatywny.

- Większość domowych testów ciążowych może wykryć stosunkowo niski poziom hCG, dzięki czemu niektóre marki są skuteczne już na tydzień przed spodziewaną miesiączką – mówi Catherine Caponero, ginekolog-położnik z Beachwood w stanie Ohio w rozmowie z parents.com. Testy ciążowe są najdokładniejsze, jeśli zostaną wykonane, gdy już okres się spóźnia; wtedy właśnie hCG prawdopodobnie osiągnie wykrywalny poziom.

Negatywnie fałszywy wynik

Czy możesz mieć fałszywie negatywny wynik testu ciążowego z bliźniakami? Okazuje się, że tak. Jest możliwe, że bliźnięta (lub trojaczki, czworaczki itp.) powodują fałszywie ujemny wynik testu ciążowego. Dzieje się tak dlatego, że ciąże mnogie powodują podwyższony poziom hCG, a jeśli jest wystarczająco wysoki, może to zakłócać wyniki. - Kiedy poziom hCG jest zbyt wysoki, może wystąpić nieprawidłowy stosunek hCG do przeciwciał w teście ciążowym – mówi dr Caponero. - To powoduje fałszywie negatywny wynik testu. Zjawisko to nazywane jest „efektem haka" i występuje bardzo rzadko. Według dr Caponero, badania sugerują, że występuje ono w mniej niż 2 proc. negatywnych testów ciążowych.

Ciąża mnoga nie jest jedyną przyczyną. Kobieta może również otrzymać negatywny wynik testu ciążowego, pomimo obecności hCG w organizmie, z następujących powodów: - Ciąża jest znacznie późniejsza niż oczekiwano. To jeden powód. Kolejny to na przykład to, że u danej osoby występuje ciążowa choroba trofoblastyczna. Ciążąca choroba trofoblastyczna to rzadkie powikłanie, które może wystąpić, gdy komórka jajowa i plemnik nie łączą się prawidłowo. Niestety nie prowadzi to do żywego porodu i zazwyczaj kończy się poronieniem lub zabiegiem – mówi dr Caponero.

Więcej o powodach fałszywie negatywnych wyników znajdziesz tu:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.