Czy 800 plus jest pewne? Okazuje się, że niektórzy rodzice mogą także liczyć na dodatkowe 1000 złotych

Rodzice w Polsce mogą skorzystać z wielu form wsparcia finansowego, m.in. kosiniakowe, 500 plus czy żłobkowe. Jednak jest też świadczenie dla nowo narodzonych maluchów w wysokości 1000 złotych. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać? I co będzie z nadchodzącym szybkimi krokami 800 plus? Czy jest pewne? Wyjaśniamy.

Już niedługo 500 plus zmieni się w 800 plus. Stąd od 1 stycznia wszyscy rodzice niepełnoletnich pociech dostaną 300 złotych więcej. A niektórzy mają jeszcze szansę na dodatkowe 1000 złotych miesięcznie na malucha w ramach "becikowego". Jest to świadczenie dla dzieci do momentu ukończenia pierwszego roku życia, ale aby je otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Jakie to wymogi i gdzie należy złożyć dokumenty? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

"Becikowe" może wynieść 1000 złotych miesięcznie. Jednym z warunków są dochody

W przypadku "becikowego" rodzice mają wybór - mogą otrzymywać 1000 złotych miesięcznie przez rok, bądź 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Jednak przedtem rodzice muszą spełniać kilka warunków:

  • ich dochody nie przekraczają 1922 złotych miesięcznie,
  • matka przebywała pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży lub wcześniej - tylko rodzice biologiczni,
  • na dziecko muszą być przyznane sądownie alimenty - tylko samotni rodzice.

Przy czym jest możliwe otrzymanie becikowego przez samotnych rodziców w trzech przypadkach - gdy drugie jest nieznane bądź nie żyje, opieka nad malcem jest sprawowana naprzemiennie lub sąd zobowiązał do opieki tylko jedną osobę, (ewentualnie oddalił wniosek o alimenty).

Jak i gdzie złożyć wniosek o przyznanie "becikowego"? To trzeba wiedzieć

Wniosek o przyznanie "becikowego" mogą złożyć rodzice biologiczni dziecka (mają na to 12 miesięcy od narodzenia malucha), jak i ci, którzy szkraba przysposobili. Oni mają nieco więcej czasu, bo do 18 urodzin dziecka. Sam wniosek należy wypełnić na portalu Emp@tia, gdzie do formularza należy dołączyć skany następujących dokumentów:

  • zaświadczeń o dochodach członków rodziny,
  • karty ciąży - potwierdza, że ciężarna matka była pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia ciąży (biologiczni rodzice),
  • odpisu aktu stanu cywilnego - gdy jedno z rodziców jest nieznane bądź nie żyje,
  • zaświadczenia o przyznaniu (lub odmowie ustalenia) alimentów, np. orzeczenie sądu (samotni rodzice),
  • orzeczenia sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej nad dzieckiem (samotni rodzice),
  • karty pobytu lub inny dokument uprawniający do przebywania i pracy na terenie RP (cudzoziemcy).

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: