Chcieli nazwać syna jak słynnego sarmatę. Imię w klimacie serialu "1670". "Wpisane w polską tradycję"

Radomscy rodzice chcieli nadać synowi staropolskie imię, które może przywodzić na myśl jeden z najnowszych seriali Netflixa - "1670". Jest ono na tyle nietypowe, że urzędnik skonsultował się w tej sprawie z Radą Języka Polskiego. "Wpisane w polską tradycję" - przyznała instytucja.

Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców. Inspiracji szukają w różnych źródłach źródłach - religii, popkulturze, językach obcych, rankingach popularności czy historii. To podwójne imię wybrane dla chłopca przez parę z Radomska jest kojarzone z XVII wiekiem i obecnie praktycznie zapomniane, choć było popularne w XVII wieku. Taki nietuzinkowy pomysł mocno zaskoczył urzędnika, który poprosił o opinię Radę Języka Polskiego. Ta odpowiedziała o dziwo pozytywnie. 

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Chcieli dać dziecku imię kojarzące się z sarmatą. "Wpisane w polską tradycję"

Kilka miesięcy temu Rada Języka Polskiego (RJP) otrzymała prośbę o wydanie opinii o imieniu Jan Chryzostom. Tak chcieli nazwać synka rodzice z Radomska. Jest to staropolskie podwójne imię, które jak najbardziej funkcjonuje w języku polskim. Jak wyjaśnił w imieniu RJP profesor Mariusz Rutkowski (za serwisem RJP. PAN.pl), "W odpowiedzi na pytanie  w sprawie statusu językowego imienia Jan Chryzostom Rada Języka Polskiego informuje, że funkcjonuje ono w polskiej tradycji jako jedno imię. Jest to imię jednego z wczesnośredniowiecznych doktorów Kościoła, znanego jako Jan Złotousty (Jan Chryzostom właśnie). Jednym z bardziej znanych nosicieli był XVII-wieczny polski pamiętnikarz, Jan Chryzostom Pasek". Językoznawca dodał również, że poprawnie zapisuje się je bez łącznika.

Jan Chryzostom to jedno imię. Oznacza osobę "złotoustą"

Imię Jan Chryzostom wywodzi się od greckiego przydomku "chrisos stomas", czyli "złotousty". Wywodzi się od imienia św. Jana Chryzostoma, biskupa Konstantynopola, uważanego za największego kaznodzieję kościoła wschodniorzymskiego. Innymi znanymi osobami o tym imieniu są:

  • Jan Chryzostom Pasek - XVII-wieczny pamiętnikarz polski,
  • Jan Chryzostom Pieniążek - XVII-wieczny marszałek sejmu i Trybunału Głównego, skarbnik oraz pułkownik województwa krakowskiego,
  • Jan Chryzostom Redler - polski rzeźbiarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli rzeźby rokokowej,
  • Jan Chryzostom Zachariasiewicz - polski pisarz i dziennikarz pochodzenia ormiańskiego.

Jan Chryzostom obchodzi Imieniny tylko dwa razy w toku - 27 stycznia i 13 września. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.