Nagrała, jak karmi piersią prawie trzyletnie dzieci. W komentarzach burza. "Bałabym się zębów"

Ta mama dwójki dzieci wywołała ogromną burzę w internecie. A wszystko dlatego, że zdecydowała się pokazać, że chociaż ma trzyletnie dziecko - nadal karmi je piersią. Faktem jest jednak to, że nie ma górnej granicy wiekowej karmienia piersią. To kwestia indywidualna każdej kobiety, która zależy przede wszystkim od tego, jak długo potrzebuje tego dziecko i matka.

Karmienie piersią - to indywidualna sprawa każdej kobiety, chociaż bardzo często poddawana krytyce, co jednak nie powinno mieć miejsca. Nie jest określona górna granica wieku, bo jak pokazują badania, mleko matki "dorasta" wraz z dzieckiem i jest najlepszą rzeczą, jaką może otrzymać niemowlak, ale także i nieco starsze dziecko. To najlepsze źródło pokarmu dla maluszka, toteż nic dziwnego, ze wiele kobiet chce karmić swoje dziecko, najdłużej jak się da. Ta kobieta, mama dwójki pociech zdecydowała się na taki krok. Pokazała na filmie, jak karmi swoje dzieci piersią, gdzie jedno z nich ma już trzy lata.

Zobacz wideo Sylwia Nowak o karmieniu piersią. "Piękny moment, ale czasem boli". Ma też ważny apel w tej sprawie

Karmi piersią dwójkę dzieci, w tym jednego trzylatka

Pewna mama oburzyła internautów filmem, który opublikowała na Tik Toku i szczerym wyzwaniem, że nadal karmi piersią trzyletnie dziecko. Przystawia chłopca do piersi nawet kilka razy dziennie, co wywołuje coraz większe zdziwienie otoczenia. Robi to, ponieważ uważa, że "zapewnia mu odporność, witaminy, ochronę przed chorobami, a przede wszystkim komfort" - jak sama zaznacz w opisie do swojego filmu.

Jednak za swoją szczerość spotkało ją wiele nieprzychylnych komentarzy, które wywołały burzę w sekcji komentarzy. Wiele osób nie jest w stanie zaakceptować tego co robi, chociaż nie ma górnej granicy jeśli chodzi o karmienie piersią dziecka. Tu należy zwrócić uwagę, że to indywidualna decyzja każdej mamy, czy chce i przede wszystkim, jak długo chce to robić.

"Trzylatek ciągnie cyca? To już przesada" - napisała jedna z kobiet. "Bałabym się jego zębów i poranionych sutków" – dodała kolejna osoba. "To chyba nie jest zdrowa relacja" - napisał komentujący film mężczyzna.

Jednak matka dwójki dzieci nie tylko nie widzi problemu, z tym że wciąż karmi na żądanie 3-letnie dziecko i nie zamierza przestawać tego robić. Jej zdaniem, nagłe odstawienie syna od piersi byłoby zbyt traumatyczne dla dziecka, a samo mleko to nie woda, a przecież pokarm, który daje mu wiele wartości odżywczych.

Limitu nie ma, ale trzeba znać konsekwencje

Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że mleko matki to najlepsze, co może otrzymać dziecko, zachęcając tym samym kobiety do karmienia piersią swoje nowo narodzone dzieci. Specjaliści nie podają górnego limitu wieku dziecka, w którym może ono nadal ssać pierś matki, jednak wiadome jest, że wraz z wiekiem - potrzebuje także innych pokarmów. Musi również ćwiczyć aparat mowy, zęby i żuchwę, toteż rozszerzanie diety jest tu kluczowe. Zatem bardzo korzystne jest karmienie piersią dziecka do 1. roku życia czy nawet do 2. roku życia, jak zaleca WHO, jednak w przypadku kilkuletniego dziecka, może prowadzić do różnych problemów. Jeśli mama decyduje się na dłuższe karmienie piersią, musi również zwrócić uwagę na pozostałe aspekty jego rozwoju.

Kobiety karmiące piersią 2-3-letnie i starsze dzieci spotykają się z krytyką nie tyko obcych, ale i rodziny, jednak należy zauważyć, że nie jest to żaden błąd. Karmienie piersią trwa więc tak długo, jak potrzebuje tego dziecko i matka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.