"Imię bogatego mieszczaństwa" - takie określenie znajdziemy w książce autorstwa Bogny Wernichowskiej odnośnie męskiego imienia, jakim jest Eryk. Chociaż pochodzi ono z języka skandynawskiego, zadomowiło się na naszych ziemiach dopiero w okolicy XIX wieku, kiedy w modzie było nazwanie tak syna z mieszczańskiego rodu. Dziś jest nadal w użyciu, jednak już znacznie mniej popularne niż przed laty.
Jeśli chodzi o korzenie imienia Eryk, to związane są one z krajami Północy. Popularne głównie w Skandynawii było nadawane jarlom i królom szwedzkim oraz duńskim. Niektórzy etymolodzy spierają się jednak co do jego znaczenia. Inni uważają, że oznacza "osobę zasobną w honor", a niektórzy są skłonni ku tezie, że raczej imię Eryk to "wieczny władca" i jego popularność sięga czasów króla szwedzkiego Eryka, który zmarł w 1160 roku (został zamordowany koło Uppsali).
Na nasze ziemie przywędrowało stosunkowo późno i dopiero z początkiem XIX wieku weszło do mody, jako imię często wybierane przez bogate rodziny mieszczańskie. Jednak jego sława nieco przygasła. W 2022 roku nadano je jedynie 511 razy, natomiast w ogólnym rozrachunku imię to nosi obecnie prawie 30 tys. mężczyzn (dokładnie 29256).
Eryk to imię bardzo męskie, kojarzone z siłą i odwagą. "Jego nosiciele są zazwyczaj energiczni i pewni siebie, a ich cechy charakteru obejmują pracowitość, lojalność i wytrwałość. Erykowie są zazwyczaj ludźmi wyjątkowo odpowiedzialnymi i zaradnymi, którzy są w stanie poradzić sobie z najtrudniejszymi sytuacjami. Są to ludzie, którzy są gotowi do poświęceń dla swoich bliskich i przyjaciół. Erykowie są zazwyczaj bardzo towarzyscy i lubią spędzać czas z innymi ludźmi" - czytamy na portalu jakieimie.pl. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie muszą już odpowiedzieć sami właściciele imienia, ale również i ich bliscy.
Jedno jest pewne, Eryk to imię, które, chociaż brzmi dość mocno - ma bardzo urocze zdrobnienia: Ercio, Eri, Erni, Ernio, Ero, Eros, Eryczek, Erysiek, Erysio, Eryś, ale także Rysiek i Rysiu.
Eryk imieniny obchodzi 18 maja, 18 sierpnia, ale wspominany jest także i 24 grudnia.