Wybór imienia dla dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To, jak nazwiemy malucha, będzie miało wpływ na jego dzieciństwo oraz dorosłość. Niektórzy, szukając inspiracji, przeglądają fora dla świeżo upieczonych rodziców. Inni z kolei kierują się historią rodziny. Nierzadko można się dziś spotkać z modą na starodawne, rzadko spotykane imiona.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz nadał swojej córce imię Róża. To oryginalne imię pochodzenia łacińskiego w Polsce znane jest od pierwszej połowy XV wieku. Niezwykłą popularnością cieszy się głównie za granicą. Zagraniczne odpowiedniki brzmią równie uroczo. W języku angielskim i francuskim jest to Rose, a w niemieckim, hiszpańskim i włoskim - Rosa.
Rozczulająco prezentują się również zdrobnienia. Do najczęstszych należą: Różyczka, Rózia, Różka, Różenka, Różynka oraz Rózinka. Dziewczynki i kobiety o imieniu Róża obchodzą swoje imieniny szóstego marca, siódmego maja, dziewiątego lipca, 23 sierpnia lub 13 grudnia.
Imię - choć piękne - przez wiele dziesięcioleci stanowiło w Polsce rzadki widok. Odwrotna tendencja zaczęła się jednak tworzyć ok. dwóch dekad temu. Ostatnie lata natomiast przyniosły niezwykły "boom" na imiona starodawne, nieco zapomniane i oryginalne. W 2019 roku urodziło się 888 Róż, rok później liczba ta wzrosła do 897. 2021 rok okazał się jeszcze lepszy pod tym względem, na świat przyszło bowiem aż 1079 dziewczynek o tym imieniu. W 2022 roku imię Róża nadano 1074 razy.
Mówi się, że osoby o imieniu Róża rodzą się z wyjątkową wrażliwością i empatią. Najbardziej znane kobiety o tym imieniu to poetki, malarki, rzeźbiarki, aktorki, pisarki, śpiewaczki, a także działaczki społeczne. Inne "kwiatowe" imiona, które warto wziąć pod uwagę przy nazywaniu dziewczynki to: Hortensja, Dalia, Liliana, Malwina, Jaśmina, Kalina, Rozalia i Flora. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl