Od kiedy 800 plus będzie wypłacane? Rodziców czeka niespodzianka. Oto kto poczeka dłużej

Kiedy pierwsze przelewy 800 plus? Okazuje się, że chociaż program wchodzi w życie dopiero od 1 stycznia 2024 roku, to niektórzy rodzice mogą otrzymać pierwsze przelewy podwyższonego świadczenia jeszcze w grudniu. Kogo zatem czeka niespodzianka, a kto może poczekać nieco dłużej na pieniądze? Wyjaśniamy.

Z dniem 1 stycznia 2024 roku w życie wchodzi nowa kwota świadczenia rodzicielskiego, jakim (jeszcze obecnie) jest 500 plus - z początkiem nowego roku wzrośnie ono o 300 zł, stając się 800 plus. I chociaż terminy przelewów są znane wszystkim, to jednak okazuje się, że niektórzy rodzice będą mogli cieszyć się z pieniędzy jeszcze w grudniu. Pozostali jednak muszą poczekać na swoją transzę.

Zobacz wideo Pierwsze postulaty Tuska. 30% podwyżki dla nauczycieli, "babciowe" i kontynuacja świadczeń wychowawczych

Od kiedy 800 plus będzie wypłacane? ZUS podał terminy przelewów

W środę 6 grudnia ZUS poinformował kiedy ruszą wypłaty 800 plus. "Już 2 stycznia zrobimy pierwsze przelewy z kwotą 800 zamiast 500 zł" - zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez portal prawo.pl. Tego dnia w całej Polsce do rodzin z dziećmi trafi nowa kwota świadczenia. Kolejny termin wypłat to 4 i 7 stycznia. "Po nowym noku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości a informacja o podwyżce zostanie przez nas zamieszczona na indywidualnym koncie na PUE ZUS" - dodaje Kowalska-Matis.

Warto wiedzieć, że ZUS przelewa świadczenie na konta uprawnionych osób w dziesięciu terminach: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień każdego miesiąca. Terminy wypłaty 800 plus będą więc takie same, jak w przypadku 500 plus. W sytuacji, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazane w poprzedzający dzień roboczy.

Wypłaty nowego świadczenia nastąpią automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać wniosku o podwyższenie kwoty świadczenia. Rodzice mający prawo do wypłaty pieniędzy – tak naprawdę nie muszą robić nic.

800 plus jeszcze w grudniu? Czy to możliwe?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał terminy przelewów i zapewnił, że jako organ obsługujący wypłaty świadczenia, są gotowi na zmiany w programie, czyli przede wszystkim podwyższenie kwoty 500 plus do 800 plus. Nic nie zmienia się w harmonogramie wypłat, jednak należy zauważyć pewną kwestię. Według informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą" pierwsze przelewy zwaloryzowanego świadczenia rodzinnego "800 plus" mogą trafić na konta rodziców już w grudniu - pozostali będą musieli poczekać. Dlaczego? Chodzi tu przede wszystkim o termin 2 stycznia, czyli wtorek - wypada on tuż po Nowym Roku, czyli dniu wolnym od pracy.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazuje świadczenie rodzinne na konta uprawnionych odbiorców w dziesięciu terminach każdego miesiąca. W ubiegłych latach ZUS przelał świadczenie rodzinne jeszcze w grudniu, aby dotrzymać pierwszego terminu przypadającego na początek stycznia. Szczęśliwcy otrzymają więc 800 Plus w ostatnich dniach tego roku" - podaje portal money.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.