Ulga na dziecko oznacza zysk do 6924,12 złotych. Do jakiego wieku obowiązuje? Miłe zaskoczenie

Ulga na dziecko to dla wielu rodzin dodatkowy zastrzyk gotówki z początkiem nowego roku. Już teraz wiele osób czeka na moment złożenia swoich rozliczeń podatkowych, aby jak najszybciej otrzymać zwrot na konto. Niektórzy mogą liczyć na ponad 6 tys. zł. Jednak, aby otrzymać pieniądze, istotne jest tu posiadanie dzieci, ale także ich wiek.

Ulga na dziecko to konkretny i całkiem spory zwrot pieniędzy, który każdego roku wędruje na konta rodziców dzieci. Mogą skorzystać z niej wszyscy ci, których zarobki nie przekroczyły wymaganego progu. To jednak nie wszystko. Jednym z kryteriów jest również wiek dziecka, na które obowiązuje zwrot pieniędzy.

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Ulga na dziecko - ile można otrzymać?

Ulga na dziecko, czyli ulga rodzinna to nic innego jak zwrot podatku. Konkretne stawki są przelewane na konta bankowe rodziców, jednak kwoty zależą nie tylko od liczby dzieci, ale także osiągniętych dochodów. Przedstawia się to następująco:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie, w przypadku jednego dziecka pod warunkiem spełnienia określonych wymagań dochodowych,
  • 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie, w przypadku drugiego dziecka – bez względu na wysokość dochodu,
  • 166,67 zł miesięcznie, czyli 2000,04 zł rocznie, w przypadku trzeciego dziecka – bez względu na wysokość dochodu,
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli 2700,00 zł rocznie, w przypadku czwartego i kolejnego dziecka – bez względu na wysokość dochodu.

Ulgę się sumuje. W praktyce oznacza to, że rodzina z czwórką dzieci będzie mogła odliczyć od podatku kwotę wynoszącą dokładnie 6924,12 złotych. To spory zastrzyk pieniędzy z początkiem nowego roku.

Natomiast jeśli chodzi o dokumenty, to warto wiedzieć, że ulgę należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT–37 lub PIT–37 oraz wypełnić załącznik PIT/O, wpisując numery PESEL dzieci.

Ulga prorodzinna, a wiek dziecka. Co warto wiedzieć?

W przypadku korzystania z ulgi na dziecko warto również wiedzieć, że oprócz limitu dochodów, czy liczby dzieci duże znaczenie ma również wiek dziecka. Z ulgi mogą skorzystać rodzice dzieci, które nie osiągnęły jeszcze pełnoletności, ale jest też wyjątek. Chodzi o kontynuowanie nauki. Ulga prorodzinna będzie nadal należeć się na dzieci do ukończenia 25. roku życia, które uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej oraz w innym państwie.

Program stawia jednak warunek. Nie mogą one uzyskać dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub kapitałów pieniężnych, lub przychodów w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.