Jest tylko jedna Polka o tym imieniu. RJP wyjaśnia jak to w ogóle możliwe

Kobieta poprosiła Radę Języka Polskiego o wyjaśnienie. Jak to możliwe, że nikt w Polsce nie nadał takiego samego imienia swojemu dziecku. Raporty potwierdzają - imię zostało nadane jeden raz w 1995 roku. Żaden rodzic nigdy wcześniej, ani nigdy później nie nazwał tak swojej córki.
Zobacz wideo Sylwia Nowak o powrocie do formy po ciąży. Zmaga się z dolegliwością, o której wciąż mało się mówi

Nie wszyscy rodzice, którzy poszukują imienia dla swojego dziecka kierują się tradycją. Nie wszyscy sięgają po imiona najbardziej popularne czy pospolite. Są tacy, którzy wolą, by ich dzieci wyróżniały się oryginalnością. Inspirują się zatem najrozmaitszymi postaciami, bohaterami filmów czy książek, a nawet korzystają z własnej kreatywności. Tak było w przypadku kobiety, która zgłosiła się do Rady Języka Polskiego z nietypowym pytaniem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jedyna kobieta w Polsce o takim imieniu

Kobieta poprosiła o informacje dotyczące jej imienia, ponieważ nie znalazła go w żadnym wykazie imion. Pytała czy to w ogóle możliwe, żeby ludzie tak dziwnie na nią reagowali i robili wielkie oczy ze zdumienia, gdy komuś się przedstawiała. Z informacji, jakie udało jej się uzyskać jest jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię Nelosława. Odpowiedzi udzieliła prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa:

Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) „-sław (-sława)" był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. (...) Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława") ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy").

Nadając dziecku imię, należy przestrzegać 3 zasad

Od roku 2000 w żadnych raportach opublikowanych przez gov.pl imię Nelosława nie pojawiło się ani razu. Rodzice Nelosławy musieli mieć wiele szczęścia rejestrując jej imię w urzędzie. Zwykle urzędnicy trzymają się ściśle zasad, które obowiązują w Polsce i należy ich ściśle przestrzegać. Imię Nelosława nie znajdowało i nie znajduje się w żadnym wykazie imion, więc nie każdy urzędnik wyraził by na nie zgodę. Obecnie nadając dziecku imię należy trzymać się wytycznych. Po pierwsze nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion, Po drugie, imię musi być podane w pełnej formie, a nie zdrobniałej. I po trzecie, imię nie może być krzywdzące dla dziecka. Zakazane są imiona ośmieszające lub krzywdzące. Ostateczna decyzja zawsze należy do kierownika właściwego Urzędu Stanu Cywilnego.

Źródło: rjp.pan.pl

Więcej o: