Szkarlatyna (zwaną też płonicą) była kiedyś bardzo powszechną chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Choć nie tylko - zachorować mogą nań również osoby dorosłe, ale wówczas przebieg jest dużo poważniejszy. A po czym rozpoznać zakażenie szkarlatyną u malucha i jak pomóc choremu? Wyjaśniamy.
Przebieg szkarlatyny jest u każdego chorego dziecka inny i zależy od różnych czynników, m.in. wieku. Mimo to objawy są w większości takie same. Do najważniejszych symptomów płonicy należą:
W cięższych przypadkach szkarlatyny mogą wystąpić też takie objawy jak:
Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez paciorkowce typu A. Jest powikłaniem po paciorkowcowym zapaleniu gardła (czyli anginie) bądź paciorkowcowym zakażeniu skóry. Stąd leczenie obejmuje przede wszystkim antybiotykoterapię - chorym podaje się penicylinę bądź leki z grupy makrolitów, np. erytromycynę, azytromycynę lub klarytromycynę. Dodatkowo stosuje się też leki przeciwgorączkowe. Chory powinien również dużo pić. A czy można się zaszczepić na płonicę, aby się przed nią uchronić? Niestety nie, nie ma bowiem szczepionki na szkarlatynę. Jedyną profilaktyką jest higiena i unikanie kontaktu z chorymi osobami. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.