Anna Bulczak, autorka profilu "Zaufaj Położnej", opublikowała w sieci filmik, pokazujący, jak prawidłowo każda z kobiet powinna kichać. Nie wystarczy tylko zasłonić ust i nosa łokciem, ale przede wszystkim należy nieco skręcić całe ciało. Okazuje się, że ma to duży wpływ na mięśnie miednicy, bo nieprawidłowe kichanie, czy kaszlenie, może prowadzić do np. nietrzymania moczu. "Zazwyczaj podczas kichania czy kaszlu pochylamy się do przodu jednocześnie zaciskając nogi - w ten sposób w naszej jamie brzusznej wytwarza się duże ciśnienie, co prowadzi do niekorzystnego naciskania na nasze dno miednicy" - pisze doświadczona położna.
Wielu z nas, kiedy kicha, czy kaszle - nieco pochyla się do przodu, jednocześnie zaciskając nogi. To duży błąd, ponieważ w jamie brzucha wytwarza się duże ciśnienie, co prowadzi do niekorzystnego naciskania na dno miednicy. Stąd już tylko krok do wysiłkowego nietrzymania moczu, ale także innych problemów, takich jak: niemożności wypróżnienia do końca, bólu podczas stosunku, bólu w podbrzuszu, a także uczucia pełności w pochwie czy wysuwania narządów. Przed złym nawykiem nieprawidłowego kichania przestrzega kobiety Anna Bulczak, która prowadzi profil "Zaufaj Położnej".
"Kichając nieprawidłowo, możesz zrobić sobie dużą krzywdę!" - ostrzega ekspertka. Zatem, jak kichać, aby robić to dobrze? "Podczas kichania skręcaj swoje ciało w dowolną stronę (do boku)" - wyjaśnia położna, pokazując na jednym ze swoich filmów, jak prawidłowo i dobrze to robić. Dodatkowo zawsze należy pamiętać także, czy to w przypadku kaszlu, czy kichania, o wyprostowanej postawie. Wtedy umożliwiamy mięśniom dna miednicy odpowiednią i prawidłową pracę - nie robiąc sobie przy tym krzywdy. I chociaż post ten tyczy się kichania w ciąży, warto nawyk ten wprowadzić także i po urodzeniu dziecka. W zasadzie jest on istotny na każdym etapie życia każdej z kobiet, w myśl zasady "czym skorupka za młodu nasiąknie".
O czym jeszcze należałoby pamiętać podczas kichania, czy kaszlu? Niezależnie od tego, czy jesteśmy sami, czy też w towarzystwie, obowiązują nas trzy podstawowe i ważne zasady. Wspomina o nich również położna. Są to takie rzeczy jak:
Warto je znać i wprowadzić do swoich nawyków.