Imię "piastowskich księżniczek" polscy rodzice pokochali tylko raz. Po 2008 dramatyczny spadek. Nazwano tak tylko 75 dziewczynek

To imię należy do grona tych, które nie są zbyt popularne, jednak znane od bardzo dawna. Nosiły je księżniczki z rodu Piastów, które wspominamy przy okazji niektórych, ważnych dla Polski wydarzeń. Wywodzi się ono od hebrajskiego słowa oznaczającego "mieszkankę Judei" lub "chwaloną". Czy na nowo znajdzie się dla niego miejsce w sercach przyszłych rodziców?

Judyta, bo o tym imieniu mowa, nie jest zbyt popularne. Jego bum przypadł na 2008 rok, kiedy nadano je aż 307 dziewczynkom. Dziś jednak powoli odchodzi do lamusa. W 2022 roku nazwano tak jedynie 75 dziewczynek. Czy wpływ na to miało znaczenie tego imienia, zmieniająca się moda, a może jeszcze coś innego? Jedno jest pewne. To wyjątkowe, wręcz nawet "królewskie" imię, które pasuje do wielu dziewczynek i kobiet.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Judyta - imię godne przyszłej królowej. Czy znów stanie się popularne?

Judyta należy do grona tych imion, które czasy świetlności ma już dawno za sobą. "W Polsce znane od wczesnego średniowiecza imię piastowskich żon i kilku córek. Nosiła je córka Bolesława Krzywoustego, później margrabina brandenburska, a także córka Mieszka III, która wyszła za mąż za Bernarda, księcia saskiego" - czytamy w książce Bogny Wernichowskiej, "Imiona współczesne, dawne i osobliwe". Jednak nie było to imię popularne jedynie na dworze Piastów. Tym imieniem zostały obdarzone np.: Judyta Wratysławówna: córka króla Czech, Wratysława II, druga żona Władysława Hermana, Judyta Maria Szwabska: córka cesarza Niemiec Henryka III, trzecia żona Władysława Hermana, Judyta Turyńska: królowa czeska, druga żona Władysława II Przemyślidy.

Jeśli chodzi o jego popularność w czasach współczesnych, to prawdziwy bum był w 2008 roku, kiedy to zostało nazwanych tak aż 307 nowo narodzonych dziewczynek. Potem z roku na rok, ta liczba malała, by - jak podaje portal jakiemie.pl - w 2022 roku spać jedynie do 75 nadań. Czy wpływ na to może mieć jego znaczenie? Samo imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza kobietę pochodzącą z Judei, jednak niektórzy etymolodzy i znawcy tłumaczą to imię jako "Żydówka, która się chwali".

Jaka jest Judyta - każdy widzi

Imię Judyta, może nie jest dziś zbyt popularne, ale nikt nie może odmówić mu wyjątkowości. I nie chodzi tu wcale o znaczenie, czy historię. Kobieta nosząca to imię kojarzy się z osobą o niesłychani silnej woli, energiczną, która dzielnie stawia czoła wszelkim przeciwnością losu. Jeśli wierzyć gwiazdom, idealnie pasuje dla tych dziewczynek urodzonych w znaku Barana i Skorpiona.

Judyta imieniny obchodzi 13 stycznia, 6 maja, 16 czerwca, 10 grudnia i 22 grudnia. Natomiast jeśli chodzi o zdrobnienia, to tymi najpopularniejszymi są: Judi, Judik, Judka, Juduś, Judy, Judycia, Judynia, Judysia, Judyt, Judytka, Judytusia, Judyś, Judyśka.

Więcej o: