Roraty - co to takiego? Wiele dzieci wstaje wówczas bladym świtem, by przed szkołą iść do kościoła

Czym są roraty? Dotyczą one wielu dzieci, które z samego rana wstają, aby pójść do kościoła, z którego idą prosto do szkoły na lekcje. Co to za tradycja i skąd się wzięła? To warto wiedzieć o porannych nabożeństwach adwentowych.

Adwent to dla osób wierzących czas przygotowania do narodzin Jezusa Chrystusa. Jedną z tradycji związanych z tym okresem w roku są roraty, czyli specjalne msze odprawiane w kościołach wcześnie rano. Uczęszczają na nie również dzieci, które po nabożeństwie idą jeszcze do szkoły. A czym są te msze i co mają z nimi wspólnego lampiony? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jak zrobić wieniec adwentowy?

Roraty to msze odprawiane wcześnie rano. Co to za religijny zwyczaj?

Roraty, zwane też mszami roratnymi (roratnimi) są zwykle odprawiane przed lub o wschodzie słońca. Czasem też wieczorem, głównie ze względu na uczęszczające nań dzieci. Sama nazwa roraty wywodzi się od śpiewu liturgicznego, a ściślej rzecz biorąc, od jego pierwszych słów - "rorate cæli desuper", które znaczą "spuśćcie rosę niebiosa". Są to nabożeństwa adwentowe w intencji Najświętszej Maryi Panny, na pamiątkę przyjęcia przez nią nowiny od archanioła Gabriela, który zwiastował, że zostanie Matką Syna Bożego i są odprawiane wyłącznie w czasie adwentu od poniedziałku do soboty. Wyjątkiem są niedziele - wówczas nie odprawia się rorat. Warto wiedzieć, że dla tych nabożeństw charakterystyczne są dwa elementy - świeca zwana roratką oraz zapalane i przynoszone przez duchownych, jak też wiernych, lampiony. Co one oznaczają? Wyjaśnienie znajdziecie w dalszej części tekstu.

Elementami rorat są lampiony oraz specjalna świeca. Mają one ważne znaczenie

Podczas mszy roratnej (roratniej) jest zapalana specjalna świeca - roratka (roratnica). Jest biała bądź jasnożółta, przewiązana białą bądź niebeską wstążką i ozdobiona zielenią, zwykle w postaci gałązki mirtu. Jest to symbol Maryi, która w czasie adwentu "niesie w łonie" Jezusa Chrystusa, będącego dla chrześcijan "prawdziwą światłością". A co z lampionami? Są one związane z biblijną przypowieścią o roztropnych pannach, które czekały na oblubieńca, mają ze sobą płonące lampy oliwne. Same lampiony są zwykle robione własnoręcznie - mają kształt czworoboku i są ozdobione chrześcijańskimi symbolami bądź biblijnymi scenami. Ich blask rozświetla kościół przez pierwszą część mszy roratnej (roratniej), gdy w świątyni są zgaszone wszystkie światła i panuje symboliczna ciemność. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA