Ulga na dziecko w 2023 roku. Rodzice mogą otrzymać nawet 2700 złotych. Wiadomo, kto zyska najwięcej

Ile wynosi ulga na dziecko w 2023 roku? Niektórzy rodzice mogą otrzymać nawet 2700 złotych na jedną pociechę. A na jakich zasadach i kto zyska na uldze prorodzinnej najwięcej? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Może ona wynieść nawet 2700 złotych na jednego szkraba. Co do zasady przysługuje każdemu rodzicowi, ale w niektórych przypadkach jest jeszcze jeden warunek do spełnienia. Jaki? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o uldze na dziecko 2023.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Ulga na dziecko 2023. Jaką kwotę mogą odliczyć rodzice? Te osoby zyskają najwięcej

Kwota, jaką rodzice (bądź opiekunowie prawni) maluchów mogą odliczyć od podatku do zapłacenia w ramach ulgi prorodzinnej, jest różna i zależy od liczby pociech na utrzymaniu. W 2023 roku kwoty te są następujące:

  • 1112,04 zł ulgi na pierwsze dziecko,
  • 1112,04 zł ulgi na drugie dziecko,
  • 2000,04 zł ulgi na trzecie dziecko,
  • 2700 zł ulgi na czwarte i każde kolejne dziecko.

Przy czym trzeba pamiętać, że te kwoty się sumują i np. rodzica z czworgiem dzieci może w sumie odliczyć kwotę 6 924,12 złotych. 

Ulga na dziecko 2023. Aby przysługiwała, rodzice muszą spełnić jeszcze jeden warunek

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, ale tylko wówczas, gdy spełniają oni kryterium dochodowe. W tym roku są one następujące:

  • małżeństwa - 112 tysięcy złotych,
  • samotni rodzice - 112 tysięcy złotych,
  • osoby niepozostające w związku małżeńskim (w tym przez część roku) - 56 tysięcy złotych.

Zarazem trzeba pamiętać, że od 2023 roku rodziców (opiekunów prawnych) dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, nie obowiązuje powyższe kryterium dochodowe. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA