Szokujące zdjęcia dziewczynki z USG. Szpital pokazał, co odkryto w jej ciele. "Dzieci potrafią zaskakiwać"

Kilka dni temu do szpitala w Przemyślu trafiło dziecko. Okazało się, że połknęło monetę, która utknęła w przełyku. Lekarze musieli wykonać zabieg ezofagoskopi.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Małe dzieci często biorą do ust wszystko, co jest w zasięgu ich rąk. Kilkulatki mają już często świadomość, że jest to niebezpieczne dla ich zdrowia. Zdarza się jednak, że ciekawskie kilkulatki też próbują coś połknąć, albo spróbować, chociaż nie powinny tego robić.

Zobacz wideo Jak się zachować w przypadku zachłyśnięcia u dziecka?

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu opublikował zdjęcie rentgenowskiego jednego z małych pacjentów, który trafił do nich niedawno na SOR. Widzimy na nim, że w gardle dziecka znajduje się jakiś okrągły przedmiot. Jak się okazało, jest to jednozłotowa moneta.

Lekarze musieli wykonać zabieg

Moneta utknęła w takim miejscu, że lekarze musieli wykonać zabieg ezofagoskopi. Polega na wprowadzeniu do przełyku wziernika. Dzięki temu można wykonać zarówno zabiegi diagnostyczne (np. pobrać wycinek do badań) lub lecznicze, mające na celu usunięcie ciała obcego.

Polegał on na tym, że przez usta lekarz wprowadził sztywny wziernik i specjalnymi kleszczykami wyciągnął przedmiot. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i pacjentka już następnego dnia została wypisana do domu

- mówi Paweł Bugira, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, w rozmowie z redaktorem portalu nowiny24.pl, przyznając przy tym, że takie przypadki, gdy lekarze muszą usuwać ciało obce, nie są niczym nowym.

Co ciekawe, zdarza się to nie tylko u dzieci, ale i dorosłych. Co najczęściej próbują połknąć pacjenci? Jak informuje rzecznik, zazwyczaj są to drobne przedmioty, jak np. klocki, monety, klucze, czy spinki. Dorośli wielokrotnie przypadkowo połykają zbyt duże kawałki jedzenia, kości i... liście laurowe, które wbrew pozorom też łatwo mogą utknąć.

Ciało obce w przełyku? Jak najszybciej jedź do lekarza

W przypadku, gdy dojdzie do tego, że dziecko połknie jakiś przedmiot i utkwi on w gardle lub przełyku, należy jechać do specjalisty. Ciało obce powoduje ból, ślinotok, często sprawia też, że pojawia się odruch wymiotny. Lepiej nie próbować wyjmować go samemu, jeśli utkwiło głęboko. Zaleca się, by udać się z dzieckiem na SOR, gdzie lekarze fachowo usuną przedmiot.

Najbardziej niebezpieczne jest, gdy dziecko połknie magnesy czy baterie (szczególnie te małe, okrągłe, które wkłada się m.in. do zegarków). Zawierają substancje żrące, które mogą doprowadzić do przebicia ściany przewodu pokarmowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA