Mało kto wie, że to greckie imię pochodzi od "pleców". Z roku na rok zyskuje na popularności

Kiedyś nikomu nie przyszło do głowy, by nazwać tak swojego nowo narodzonego syna. Od jakiegoś czasy tendencje rodziców zaczęły się zmieniać. Wg gov.pl, w 2021 roku nadano je 12 razy, ale już rok później liczba zwiększyła się do 50. Kto wie, może kiedyś znajdzie się w czołówce.

Pochodzenie i znaczenie imienia Platon

Platon to imię męskie pochodzenia greckiego. Oznacza "barczysty". Przydomkiem tym nazwano filozofa Arystoklesa znanego jako Platon z Aten. Patronami tego imienia jest kilku świętych. Od Platona pochodzi żeńskie imię Platonida.

Charakterystyka imienia

Platon posiada ogromne umiejętności budowania głębokich i trwałych relacji z otoczeniem. Bliscy są dla niego niezwykle ważni. Darzy ich głębokim szacunkiem, opieką i jeśli zachodzi taka potrzeba, zawsze jest chętny, by pomóc im w trudnych sytuacjach. To człowiek, który świetnie sprawdza się zarówno w roli dyplomaty, jak i negocjatora. Skutecznie zapobiega kłótnie, wycisza konflikty i dochodzi sprawiedliwości. To mieszanka realisty z duszą romantyka. Stworzony do życia rodzinnego. Ma nieskończone pokłady optymizmu i życzliwości. Z łatwością osiąga założone cele, spełnia marzenia i cieszy się pełnią życia.

Zobacz wideo Trenerka fitness zaprezentowała i wytłumaczyła ćwiczenia, które należy wykonywać po porodzie

Imieniny: 4 kwietnia, 22 lipca, 1 grudnia

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Platonek, Platonio, Placio, Platek, Tonio, Tonuś, Toniuś, Toni, Placko, Placek, Platono

Ciekawostka o imieniu Platon

Na facebookowym profilu pod nazwą @ciekawostki językoznawcze pojawił się ciekawy post wyjaśniający dokładne pochodzenie greckiego imienia Platon. Wiele osób może się bardzo zdziwić:

Greckie imię PLATON jest spokrewnione z polskim słowem PLECY? Jest ono bowiem związane z greckim przymiotnikiem "platýs" (szeroki, rozległy, płaski), który pochodzi z praindoeuropejskiego rdzenia *pleth2- (rozszerzać się), z którego pochodzą także polskie "plecy". A także np. angielskie „flat" (płaski).
Legendy mówiły, że słynny grecki filozof pierwotnie miał na imię Arystokles, a przezwisko Platon („szeroki") nadano mu ze względu albo na jego atletyczną budowę, albo - szerokie czoło, albo też - elokwentny styl pisarski. Możliwe jednak, że było to jego prawdziwe imię, gdyż imię o takim brzmieniu było już wtedy używane w Atenach. Tak czy inaczej, możemy z czystym sumieniem przezywać go „Plecon"

Sławni imiennicy:

  • Platon - grecki filozof, twórca systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim
  • Płaton I - druga głowa świętego synodu od 1745 do dnia śmierci
  • Platon (imię świeckie Milivoje Jovanović): serbski biskup prawosławny, święty męczennik prawosławny
  • Platon (imię świeckie Pietr Lewszyn) - rosyjski biskup prawosławny, metropolita Moskwy
  • Płaton Leczicki: rosyjski wojskowy, generał piechoty
  • Płaton Zubow: kochanek i faworyt Katarzyny Wielkiej od 1789 roku, polityk rosyjski
Więcej o:
Copyright © Agora SA