Zwrot podatku na dziecko 2023. Rodzic może otrzymać nawet 6924,12 zł. Chodzi o tzw. dodatkowy zwrot

Rodzicu, czy wiesz, że możesz otrzymać dodatkowy zwrot podatku na dziecko? Może on wynieść nawet 6924,12 złotych na jedną pociechę, ale trzeba spełnić jeden warunek. Jaki? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. Przysługuje każdemu rodzicowi, ale w niektórych przypadkach jest możliwie otrzymanie również tzw. dodatkowego zwrotu podatku. Co to takiego i komu przysługuje? To trzeba wiedzieć, rozliczając się z fiskusem.

Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych

Dodatkowy zwrot podatku na dziecko 2023. Komu konkretnie on przysługuje? 

Zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci (inaczej dodatkowy zwrot) i przysługuje rodzicom wówczas, gdy (za serwisem Gazeta Prawna.pl) "kwota przysługującej ulgi jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu". Jest to możliwe w następujących przypadkach:

  • zarobki rodzica są niższe niż roczna kwota wolna od podatku (30 tysięcy złotych),
  • gdy korzysta z ulgi zero PIT (np. dla rodzin 4 plus czy młodych do 26. roku życia). 

Jednak jest też drugi warunek - jako że dodatkowy zwrot jest różnicą między kwotą przysługującego odliczenia na dzieci a kwotą odliczoną w PIT, to nie może on być wyższy niż zapłacone przez podatnika, a podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenie: zdrowotne (pomniejszone o składki odliczone od podatku zryczałtowanego i linowego) oraz społeczne (krajowe bądź zagraniczne), w tym składki objęte ulgą zero PIT.

Dodatkowy zwrot podatku na dziecko 2023. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć? 

W przypadku dodatkowego zwrotu podatku na dziecko rodzice muszą mieć na uwadze, że do wyżej wymienionych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne nie wlicza się tych, które odliczono w zeznaniach PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-16A (karta podatkowa). A jak otrzymać zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci? Tutaj trzeba pamiętać o tym, aby samodzielnie wypełnić rubrykę "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". W przypadku jej pominięcia zwrot nie zostanie przyznany. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA