Podwyżki dla nauczycieli czy nagrody? W 2024 roku oświatę czekają zmiany. Oto, na co pójdą środki

Czy nauczyciele otrzymają w przyszłym roku podwyżki wynagrodzeń? A może będą jedynie finansowane nagrody dla najbardziej zasłużonych pedagogów? Już wiadomo, na co pójdą w 2024 roku środki z budżetu państwa.

Wysokość nauczycielskich pensji od dawna jest zbyt niska, o co od lat toczą się dyskusje. Jednak niedługo ten stan rzeczy może się zmienić za sprawą nowego rządu. Jak się bowiem okazuje, rząd PiS-u nie zostawił w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej, uchwalanej razem z budżetem na 2024 rok żadnych zapisów o zamrożeniu części środków, przeznaczonych na wynagrodzenia pedagogów. Co to oznacza i czego nauczyciele mogą się spodziewać po nowym roku? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat.

Zobacz wideo Katarzyna Lubnauer: Zaczniemy od 30-proc. podwyżki dla nauczycieli i komisji ws. Pegasusa

Podwyżki i nagrody dla nauczycieli w 2024? Karta Nauczyciela podaje jasno kwoty

Jak podaje serwis Portal Samorządowy, brak zapisów o zamrożeniu kwot na pensje i nagrody dla nauczycieli oznacza, że te w 2024 roku mogą być sporo wyższe. Zgodnie z zapisami w Karcie Nauczyciela, wypłaty nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia wyznacza się kwoty odpowiadające:

  • 1428 średnim wynagrodzeniom nauczyciela dyplomowanego - w budżetach wojewodów,
  • 1049 średnich wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego - w budżecie ministra edukacji,

 Oprócz tego wyznaczono środki w wysokości do 2700 średnich wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego ustalonych na podstawie kwoty bazowej, które są przeznaczone na szkolenia nauczycieli. Przy czym owa kwota bazowa nie została w żaden sposób określona, co oznacza, że może być wyższa, podobnie jak pensje pedagogów. Te miały wzrosnąć o 12,3 procent według ustaleń PiS, ale partie opozycji proponują podwyżki o nawet 20 - 30 procent. 

Podwyżki dla nauczycieli 2024. Ile zarabia nauczyciel i na co może liczyć w przyszłym roku?

Jeśli podwyżki zaplanowane przez Zjednoczoną Prawicę wejdą w życie, to kwota bazowa, na podstawie której wylicza się pensje nauczycieli, wzrośnie z dotychczasowych 3981,55 złotych do 4471,28 złotych. Wówczas zarobki pedagogów byłyby następujące (podane są kwoty brutto):

  • nauczyciel początkujący - z 3690 złotych do 4143,87 złotych,
  • nauczyciel mianowany - z 3890 złotych do 4368,47 złotych,
  • nauczyciel dyplomowany - z 4550 złotych do 5109,65 złotych.

Jednakże na ten moment nie ma żadnej pewności, że takie podwyżki w ogóle wejdą w życie, choć trzeba mieć nadzieję, że tak. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA