Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Czy jest nieodpowiednia pora na mycie zębów? Większość osób z pewnością przyzna, że nie. Przecież zawsze lepiej jest je umyć, niż tego nie zrobić. A okazuje się, że nie zawsze.
Są sytuacje, w których lepiej zaczekać, zanim się sięgnie po szczoteczkę i pastę, ponieważ można wyrządzić swoim zębom sporo szkód.
O tym, kiedy nie należy myć zębów, opowiedział specjalista stomatologii dziecięcej Michał Kaczmarek, znany na Instagramie jako @tata_stomatolo, który na swoim profilu chętnie dzieli się wieloma przydatnymi informacjami. Edukuje też, jak należy dbać o zęby i je pielęgnować.
Nie myj zębów po tych pięciu rzeczach. Chroń swoje szkliwo! Jeden - wymioty, dwa - soki, głównie cytrusowe, trzy - kawa, cztery - woda gazowana, pięć - kiszone produkty
- mówi @tata_stomatolog. Wyjaśnia, że po wymiotach należy jedynie przepłukać jamę ustną wodą, a dopiero po upływie około 20-30 minut sięgnąć po pastę i szczoteczkę. Wszystko dlatego, że "jak umyjemy zęby bezpośrednio po wymiotach, to wcieramy w zęby resztę kwasu".
Obserwujący profil specjalisty stomatologii byli w szoku, że zębów nie powinno się myć w niektórych z wymienionych przez niego przypadkach.
Wymioty mnie zaskoczyły! Zawsze myje, aby pozbyć się obrzydliwego smaku
- stwierdziła jedna z internautek. "Jestem w szoku, jak nie myć zębów po wymiotach?", "O kurcze po wymiotach to jestem w szoku. Syn się właśnie rozchorował i dziś dwa razy wymiotował i mył zęby", "Zaskoczyła mnie woda gazowana", "Nie widziałam!", "Te wymioty mnie zaskoczyły" - pisali też inni.
Okazuje się więc, że nasza wiedza, jeśli chodzi o mycie zębów, wciąż jest niewielka!
Większość współczesnych rodziców jest świadomych, że zęby należy myć od momentu pojawienia się pierwszego mleczaka. Zazwyczaj więc między 6. a 12. miesiącem życia. Kluczowe jest, by sięgać po pastę i szczoteczkę przynajmniej dwa razy dziennie i zawsze przed snem.
Nie znaczy to jednak, że niemowlętom nie pielęgnujemy jamy ustnej. Niemowlętom przed wyrznięciem pierwszych zębów przecieramy wały dziąsłowe wieczorem przed snem specjalnymi akcesoriami dla niemowląt nakładanymi na palec wskazujący takimi jak: kawałek gazy lub bawełniana chusteczka, gumowa silikonowa szczoteczka lub specjalny naparstek z mikrofibry
- czytamy na stronie pediatranazdrowie.pl.
Warto pamiętać, że do siódmego (a nawet to ósmego) roku życia rodzice powinni myć zębów. Tylko wtedy mogą mieć pewność, że są dobrze wyszczotkowane. Do czasu, aż dziecko skończy dziesięć lat, rodzic powinien nadzorować tę czynność, by ewentualnie ją poprawić.