Matura, zwana egzaminem dojrzałości jest najważniejszym egzaminem dla uczniów, którzy kończą szkołę średnią. W części obowiązkowej składa się z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Aby pomóc młodzieży w lepszym przygotowaniu się do niej, organizowane są matury próbne, które mają zapoznać uczniów z procedurami egzaminacyjnymi, a także sprawdzić stan ich wiedzy. W dniach 21 - 24 listopada organizowało je wydawnictwo Operon, a teraz zaczynają się oficjalne egzaminy diagnostyczne, które przeprowadzi Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Kiedy się one odbędą? Oto dokładny harmonogram.
Tegoroczne matury próbne zaczną się już jutro, w środę 6 grudnia i potrwają trzy dni. Uczniowie zmierzą się z egzaminami z przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w następujących terminach:
Wszystkie powyższe egzaminy próbne zostaną przeprowadzone wyłącznie na poziomie podstawowym, a dla uczniów będą dostępne arkusze zarówno standardowe, jak i dostosowane do osób z niepełnosprawnościami.
Matura próbna jest przeprowadzana na tych samych zasadach, co standardowa, więc również lista dopuszczalnych przyborów jest identyczna. Na egzaminy z języka polskiego i z języków obcych dozwolone są tylko dwie rzeczy: dowód osobisty oraz przynajmniej dwa długopisy (pióra) z czarnym tuszem (atramentem). W przypadku matury próbnej z matematyki uczniowie mogą mieć ze sobą kilka innych przyborów:
Co więcej, uczniowie na sali otrzymają również karty wzorów. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.