Ból głowy dopaść może Cię w każdej chwili. Co oznacza, gdy boli głowa z tyłu, a co gdy ból pojawia się w skroniach?

Ból głowy to częste schorzenie, które dotyczy zarówno kobiet, mężczyzn jak i dzieci. Nie jest on zawsze taki sam - często pojawia się w różnych obszarach, czym może budzić niepokój. Jak rozpoznawać ból głowy i sobie z nim radzić?

Ból głowy — jak diagnozować? Jakie badania wykonać?

Ból głowy to coś, co dotyka każdego z nas. Z tego też powodu często bywa bagatelizowany. Tymczasem nie powinno tak być, zwłaszcza jeśli się on powtarza, powinien być skonsultowany z lekarzem. Najczęstsze badania, które się wtedy zleca to tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Badania te mogą być wykonane z użyciem kontrastu lub bez. Rezonans pozwala wykryć zmiany w tkance, co pozwala na diagnozę chorób takich, jak: epilepsja czy choroby przysadki. Tomograf natomiast działa podobnie jak rentgen. Dzięki niemu można zbadać strukturę anatomiczną, co pozwala wykryć np. nowotwory czy krwawienie.

Bóle głowy i przyczyny ich występowania

Bóle głowy mają liczne przyczyny. Część z nich jest bardzo poważna i nie powinno się przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Jednym z najczęstszych powodów jest zmęczenie, stres i problemy z krążeniem. Wywoływać go mogą też zaburzenia hormonalne, dlatego często towarzyszy on np. kobietom w trakcie miesiączki. Może on także towarzyszyć np. grypie i przeziębieniom. Pojawi się również przy poważniejszych chorobach, jak np.: guz mózgu czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Najczęściej do badań motywują sytuacje, gdy bóle te pojawiają się z dodatkowymi dolegliwościami jak np. wymioty, choć i ból bez dodatkowych symptomów powinien motywować do wykonania konsultacji lekarskich.

Ból z tyłu głowy — co może być jego przyczyną?

Ten rodzaj dolegliwości najczęściej wiąże się ze stanami napięciowymi. Ból z tyłu głowy w tej sytuacji nie jest raczej niczym niepokojącym. Natomiast jeśli pojawia się bez powodu, czyli np. nie było żadnych stresujących sytuacji, należy go skonsultować z lekarzem. Czasem bowiem jest to de facto objaw innej choroby, np. nadciśnienia tętniczego.

Napięciowy ból głowy — jak powstaje i jak sobie z nim radzić?

To jeden z pierwotnych bólów głowy, zaliczany do chorób neurologicznych. Jest on dość łatwy do zdiagnozowania, jeśli daje się połączyć ze stresującymi sytuacjami. Wywoływać go mogą jednak również m.in.: odwodnienie, głód lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Wówczas, jeśli chodzi o leczenie, wystarczą doraźne środki przeciwbólowe. Trwa on zwykle od kilkudziesięciu minut do nawet kilku dni.

Co może powodować ból głowy z przodu?

Kolejnym rodzajem dolegliwości, jaka może nas spotkać, jest ból głowy z przodu. Wśród przyczyn można wskazać migrenę, która sama w sobie też może mieć różne podłoża. Często powodem jest przeziębienie, zwłaszcza gdy związane jest z zapaleniem zatok. Ból głowy z przodu będzie też występować przy przemęczeniu. Czasem będzie też pojawiał się w związku z napięciowymi bólami głowy. Innymi przyczynami mogą być np.: udar mózgu, guz, tętniak, zapalenie tętnicy skroniowej.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Inną nazwą jest zespół Hortona. Jest to jedna z najgorszych dolegliwości bólowych. Pojawia się ona po jednej stronie i obejmuje oczodół, skroń, policzek i szczękę. Pojawia się nagle. Trwa różnie, bo od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i występuje do ok. 8 - 10 razy w ciągu doby. Ból jest tak silny, że niektóre osoby wygłaszają nawet chęć popełnienia samobójstwa, byle tylko ból ustał. Nazwa klasterowy ból głowy pochodzi od tego, że ataki pojawiają się klasterami, czyli specyficznymi seriami. Taki atak trwa od jednego tygodnia do roku, a następnie jest przerwa, która może trwać 3 miesiące albo kilka lat. Nie da się jednoznacznie określić przyczyn tego schorzenia. Dlatego też leczenie jest bardzo trudne i za kluczowe uważa się podanie środka przeciwbólowego o szybkim działaniu.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Ból głowy w skroniach — co może go wywoływać?

Jest wiele rodzajów bólu, a przyczyny są różne. Ból głowy w skroniach może występować w przebiegu dolegliwości takich, jak np. zapalenie ucha, zapalenie tętnicy skroniowej, przemijające niedokrwienie mózgu czy jaskra. Przyczyny mogą być też bardzo błahe. Jeśli jednak ból powraca, nasila się lub nie udaje się go pozbyć domowymi sposobami, warto udać się do lekarza. Długotrwałe przyjmowanie leków nie tylko szkodzi organizmowi, ale też uzależnia.

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Przede wszystkim istnieje podział na bóle pierwotne i wtórne. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z innymi chorobami czy urazami. Pierwsze natomiast są dość częste i wymienić tutaj można migreny, bóle klasterowe i napięciowe. Inny podział może być dokonany ze względu na rodzaje bólu głowy ze względu na miejsce jego występowania, i tak będzie to: ból z tyłu głowy, ból z przodu głowy, ból skroniowy, ból z lewej lub prawej strony.

Co na ból głowy? Preparaty przeciwbólowe to pierwsza pomoc w bólu głowy

Przede wszystkim są to różnego rodzaju środki przeciwbólowe. W doraźnej pomocy dostępnej bez recepty najczęściej sięga się po preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Czasem jednak np. ze względu na uczulenie na te środki lub brak ich skuteczności, stosuje się inne — w tym dostępne na receptę. Wówczas jednak to lekarz decyduje o rodzaju środka, który mamy zażyć. Co na ból głowy poza lekami? Na pewno warto się nawadniać, dbać o sen i brak stresujących sytuacji na co dzień, jak również pamiętać o zdrowej diecie.

Co na ból głowy w ciąży?

Ciąża jest to bardzo szczególny stan, w którym kobieta musi bardzo dbać o siebie. Jej stan zdrowia bowiem przekłada się na zdrowie płodu. Ciężarne kobiety nie mogą też brać większości środków przeciwbólowych, ponieważ mogą szkodzić dziecku. W zasadzie jedynym lekiem bez recepty, który uznawany jest za bezpieczny na ból głowy w ciąży, jest paracetamol, ale i ten ma dawki dzienne, których przekraczać nie można. Warto wtedy jedna zwrócić uwagę czy lek nie ma dodatków takich, jak np. kofeina, bo w ciąży nie są one wskazane.

Ból głowy u dziecka — jak sobie z nim radzić?

U maluchów jednym z objawów, który najłatwiej są w stanie wskazać dzieci w precyzyjny sposób, jest ból głowy. Nie powinno się więc go ignorować. Tu jednak również przyczyn może być bardzo wiele. Ból głowy u dziecka będzie więc występował np. z powodu przeziębienia, odwodnienia, z powodu niewyspania się, ale też może to być np. migrena. Warto skonsultować takie dolegliwości, by we właściwy sposób pomóc dziecku.

Zobacz też: Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby? U dziecka tego nie lekceważ!

Więcej o: