Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Współcześnie rodzice zwracają dużą uwagę na uzębienie swoich pociech. Są świadomi tego, że od najmłodszych lat należy myć ząbki, a także chodzić na wizyty kontrolne do dentysty. Dzięki temu mogą zapobiegać różnym problemom, które mogłyby pojawić się w przyszłości
Do stomatologów często zgłaszają się rodzice, którzy chcą się dowiedzieć, dlaczego u ich dzieci między mleczakami są przerwy. Wydaje im się, że z tego powodu będą miały krzywe, niezbyt ładne zęby. Nie wszyscy wiedzą, że te szpary są właśnie po to, by maluchy w przyszłości mogły się cieszyć pięknym uśmiechem.
Przerwy są potrzebne, ponieważ stałe zęby są większe niż mleczne. Dlatego musi być na nie odpowiednio dużo miejsca. W innym przypadku będą po prostu rosły krzywo.
Między zębami mlecznymi powinny występować przerwy, które są prawidłowe i wręcz pożądane, ponieważ dzięki nim łuki zębowe szczęki i żuchwy dziecka przygotowują się do pomieszczenia zębów stałych, które są zdecydowanie większe od mleczaków. U 6-latka takie przerwy między wszystkimi siekaczami mlecznymi powinny być naprawdę szerokie.
- czytamy na blogu mamaortodonta.pl. Przypomina także, że u dziecka wieku 6-7 lat rozrasta się kość żuchwy oraz szczęki, co przyczynia się do pojawienia się jeszcze większej szparowatości między mleczakami.
O szparach między mleczakami opowiedziała też niedawno na swoim Instagramie neurologopeda kliniczny Elżbieta Kudczupil, która na swoim profilu dzieli się różnymi przydatnymi poradami, dotyczącymi rozwoju mowy i poprawnej artykulacji u dzieci.
Jeśli dziecko ma takie przerwy między zębami mlecznymi, to gratuluje. To oznacza, że jego twarzoczaszka rozwija się prawidłowo. Aby tak wyglądały zęby mleczne, potrzebne jest nam gryzienie, żucie, odgryzanie, oddychanie przez nos i prawidłowa pozycja spoczynkowa, czyli język leżący na podniebieniu w spoczynku. Jeśli zęby mleczne łączą się ze sobą, to niestety nie będzie potem miejsca na zęby stałe, które są dużo większe.
- wyjaśnia neurologopeda.
U dzieci w wieku 7-11 lat, które mają uzębienie mieszane, czyli zęby stałe i mleczaki, bardzo często pojawia się przerwa między stałymi siekaczami, czyli jedynkami. Takie zjawisko nazywa się diastemą fizjologiczną. Jeśli szpara nie jest większa niż 2 mm, to powinna się zamknąć, gdy wyrosną u dziecka już stałe kły.
Szpara między stałymi jedynkami może niepokoić, jeśli jest większa niż 2 mm, a do tego występuje grube wędzidełko górnej wargi. W tym przypadku warto udać się do specjalisty, ponieważ dziecko może mieć diastemę prawdziwą, która być może występuje z powodu przerostu wędzidełka górnej wargi. Wówczas często konieczne jest wycięcie włókien wędzidełka i leczenie ortodontyczne.