O Bognie słyszeli wszyscy, ale o jej alternatywnej formie już nie. Ostatni raz zostało nadane w latach 90.

Nie każdy wie, że taka forma istnieje. Prawdopodobnie dlatego, że Bogna jest zdecydowanie milsza dla ucha i łatwiejsza w wymowie. Według raportów opublikowanych przez gov.pl, od 2000 roku nikt nie nazwał tak swojej córki.

Pochodzenie i charakterystyka imienia Bodga

Według niektórych ekspertów imię Bogda pochodzi z języka staropolskiego, według innych hipotez swoje pochodzenie zawdzięcza językowi staroruskiemu. Złożone jest z dwóch członów "Bog", czyli "Bóg", "Boga", ale pierwotnie "los", "dola", "szczęście" oraz "dana", oznaczające "dana", "podarowana". Imię tłumaczy się jako "dana przez los", "dana przez Boga". W źródłach polskich pojawiło się w XIII wieku. Imię używane jest zamiennie z imionami Bogdana, Bogna. 

Charakterystyka imienia

Bogna sprawia wrażenie bardzo silnej, wytrwałej i odpornej psychicznie. Nie załamuje się przeciwnościami losu. Prze do przodu, szukając odpowiedniego rozwiązania swojego problemu. Twardo stąpa po ziemi, i zdecydowanie kieruje się w życiu rozumem i rozsądkiem. Nie przepada za fantazjowaniem z głową w chmurach. Ważna jest dla niej rodzina i bliscy, ale dba również o swój komfort i własne potrzeby. Jest lojalna i można jej ufać w każdej sprawie. Walczy o sprawiedliwość i zawsze wyciąga rękę do ludzi, którzy znajdują się w potrzebie. Bogna uczy się z łatwością. Lubi dużo wiedzieć i wypowiadać się na wiele tematów. Jest wszechstronnie utalentowana. Umie w życiu zachować balans między obowiązkami a przyjemnościami. 

Zobacz wideo Po co iść z dzieckiem do fizjoterapeuty? "Żeby nauczyć się jego obsługi, czyli tzw. baby handlingu"

Imieniny: 6 lutego, 10 sierpnia, 6 września, 6 listopada

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Bogda, Bodzia, Bogdania, Bogdanka, Bogusia, Boguśka, Bogunia, Bożeńka, Bożenka, Boguś

Predyspozycje zawodowe

Analityczny zmysł, logiczne wnioski, rozsądek i wszechstronność pozwalają Bogdzie na próbowanie swoich sił na wielu stanowiskach. Najlepiej odnajdzie się wszędzie tam, gdzie jest rutyna i przewidywalność zdarzeń i obowiązków. Bogda od fantazjowania i poszukiwań kreatywnych pomysłów zdecydowanie bardziej woli cyferki, analizy i statystykę. Lubi pracować w gronie ludzi. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Nie zostaje w pracy dłużej niż to konieczne, ale do każdy obowiązek wypełnia sumiennie i najlepiej jak potrafi. Doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: księgowa, analityczka, nauczycielka, urzędniczka, właścicielka firmy, administratorka, archiwistka.

Sławne imienniczki:

  • Bohdana Drucka Konopla - pochodząca z kniaziowskiego rodu Druckich matka Lwa Sapiehy hetmana wielkiego litewskiego
  • Bohdana Frolyak - ukraińska kompozytorka muzyki współczesnej
  • Bogdana Kolewicz - serbska filozof polityki
  • Bogdana Matsotska - ukraińska narciarka alpejska, olimpijka
  • Bogdana Stritar - słoweńska śpiewaczka operowa
  • Bogdana Zagórska - polska piosenkarka
Więcej o:
Copyright © Agora SA