Pytania, które dziecko powinno usłyszeć po szkole. Wiele zyskasz, jeśli zadasz je dobrze

Dzięki zwykłej, krótkiej rozmowie możemy dowiedzieć się czy u naszego dziecka jest wszystko w porządku, czy dobrze czuje się w placówce, czy dogaduje z rówieśnikami i czy nie ma jakiś problemów. Ale jest jeden warunek, musimy umieć zadać odpowiednie pytania i nie sprawiać atmosfery, jak byśmy prowadzili z dzieckiem przesłuchanie.

Co robią rodzice tuż po odebraniu dziecka z przedszkola? Zadają mnóstwo pytań: jak było w przedszkolu, z kim się bawiłeś, czy wszystko zjadłeś, co konkretnego robiliście itd. I tak każdego dnia. Gdy dziecko rozpoczyna szkołę podstawową pierwsze lata wyglądają podobnie. Każdego dnia rodzic pyta o miniony dzień. Z jednej strony to fantastycznie, każde dziecko chce mieć rodzica, który wspiera i się interesuje. Ale jak postawimy się w roli dziecka i zastanowimy, jak byśmy reagowali na codzienną lawinę takich samych pytań od kogoś bliskiego, już kilka dni później nie mielibyśmy ochoty odpowiadać na żadne z nich. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

5 ważnych pytań, które warto zadać dziecku po szkole

Psycholodzy, nauczyciele i eksperci informują rodziców, że rola pytań jest kluczowa w rozwoju dziecka i wzmacniania więzi, ale należy uświadomić sobie, że muszą być one zadane w odpowiedni sposób, byśmy my jako rodzice, mogli się czegoś od naszego dziecka dowiedzieć, a jednocześnie nie sprawić, że zamknie się przed nami. Matylda Przybylska, psychopedagożka i jednocześnie autorka strony poświęconej nauce rozmawiania o emocjach i rozumienia ich, wymienia 5 pytań, które warto zadać swojemu dziecku po szkole, aby rozwijać jego inteligencję emocjonalną i motywację wewnętrzną. 

  1. Czego się dzisiaj nauczyłeś?
  2. Co byś zmienił w tym dniu? I dlaczego?
  3. Jaka jest jedna rzecz, która cię dzisiaj zaskoczyła? I czy było to zaskoczenie pozytywne czy negatywne?
  4. Jak byś mógł jutro stać się nauczycielem na 1 dzień, co byś zrobił?
  5. Czego dzisiaj w szkole było za dużo, czego za mało, a czego w sam raz?
Zobacz wideo Do jakiego specjalisty się udać, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko ma jakieś zaburzenia? "Lepiej pójść do kogokolwiek niż do nikogo"

Pytania nie służą do prowadzenia przesłuchania, mają za zadanie pomóc dziecku się otworzyć przed nami i jednocześnie wspomagać jego rozwój

To nie muszą codziennie zadawane te same pytania. Warto żonglować nimi, by dziecko nie miało szansy poczuć, że jest na "przesłuchaniu". Często rodzice nieświadomie zadają pytania, które formułują w taki sposób, że jedyna odpowiedź dziecka to "tak" lub " nie". Pamiętajmy o tym, że wtedy nie dowiemy się praktycznie niczego. Im bardziej otwarte pytanie zadamy, tym chętniej dziecko się przed nami otworzy i bardziej szczegółowo odpowie nam na pytania. Dzięki zadawanym pytaniom, w bardzo łatwy sposób wyłapiemy, kiedy dziecko zaczyna mieć problemy ze szkołą, nauką czy rówieśnikami. Wtedy znacznie łatwiej nam działać i podejmować odpowiednie kroki, by pomóc mu jak najszybciej. 

Źródło: facebook.com/oemocjach

Więcej o:
Copyright © Agora SA