Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyczyć może nawet nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które często daje nieoczywiste symptomy. Sprawia to, że dość trudno ją rozpoznać. Co powinno nas zaniepokoić? Jakie badania wykonać przy podejrzeniu problemów z tarczycą?

Niedoczynność tarczycy — objawy. Na czym polega niedoczynność 

Niedoczynność tarczycy objawy posiada bardzo nieswoiste, stąd częsty problem z szybką jej diagnozą. Występujące objawy pozwalają na określenie, jakie badania powinny być wykonane, by podjąć prawidłowe leczyć. Natomiast sama choroba potrafi być dużo bardziej uciążliwa, niż mogłoby się wydawać. Niedoczynność tarczycy najczęściej wywołana jest przez chorobę Hashimoto. Jest to, innymi słowy, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które spowodowane jest niszczeniem komórek gruczołu tarczycowego. To z kolei wpływa na jego pracę.

Niedoczynność tarczycy — objawy neurologiczne

Wbrew pozorom dość często jest spotykane takie schorzenie jak niedoczynność tarczycy. Objawy neurologiczne, które można wymienić, to: ogólne osłabienie i wiotczenie mięśni, które może stwarzać problemy z utrzymywaniem przedmiotów w dłoni. Niestety sama niedoczynność tarczycy objawia się różnie, przez co dość często jest diagnozowana późno. Dlatego warto ją okresowo, kontrolnie badać.

Niedoczynność tarczycy — objawy skórne

Gospodarka hormonalna w naszym organizmie jest bardzo ważna. Tymczasem są choroby, które wpływają na jej właściwy przebieg. Jednym z takich schorzeń jest niedoczynność tarczycy. Objawy skórne, które mogą się wtedy pojawić to suchość, która może prowadzić nawet do pękania naskórka. Taka skóra jest też szorstka w dotyku. Musimy jednak pamiętać, że sama suchość skóry niekoniecznie oznacza problemy z tarczycą — należy wykonać diagnostykę w pozostałym zakresie, w tym biochemię krwi, a także USG.

Niedoczynność tarczycy. Jakie objawy psychologiczne mogą jej towarzyszyć?

Nie od dziś wiadomo, że nasze samopoczucie zależy również od hormonów. Nie bez wpływu na nie będzie więc niedoczynność tarczycy. Objawy psychologiczne są widoczne, choć często ignorowane lub niewłaściwie interpretowane. Symptomy te są bowiem bardzo podobne do depresji czy choroby dwubiegunowej, czyli wiążą się ze znacznymi wahaniami nastroju. Dlatego warto również wtedy sprawdzić poziom hormonów tarczycy, a nie tylko oczekiwać pomocy ze strony psychologa, bo sama psychoterapia może w tej sytuacji nie być skuteczna, jeśli przyczyną jest niedoczynność tarczycy.

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Niedoczynność tarczycy — objawy u mężczyzn

Niestety, często zdarza się tak, że pacjent nie dostrzega u siebie problemu niedoczynności tarczycy. Objawy u mężczyzn mogą bowiem nie wystąpić, co oznacza, że choroba może przebiegać bezobjawowo — podobnie, jak u kobiet. Tym bardziej więc ważna jest diagnostyka, która pozwoli ustalić problem na czas. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Z widocznych objawów mogą pojawić się:

  • wole tarczycowe,
  • spowolnienie metabolizmu i przybieranie na wadzenie niezależnie od stosowanej diety,
  • bladość i suchość skóry, 
  • nieuzasadnione zmęczenie,
  • ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić np. zaparcia,
  • osłabienie kondycji włosów i paznokci, 
  • objawy podobne do grypowych, czyli osłabienie i bóle mięśni oraz stawów,
  • u mężczyzn specyficzne są też zaburzenia libido i erekcji.

Niedoczynność tarczycy — objawy u nastolatków

Niedoczynność tarczycy jest tym schorzeniem, które dotyka osób niezależnie od wieku. Pojawić może się nawet u młodzieży. Objawy u nastolatków mogą polegać na np. opóźnionym dojrzewaniu płciowym i późniejszym wzroście, zaparciach, zaburzeniach koncentracji, problemach z przyrostem masy, suchością skóry wraz ze zmianami skórnymi na łokciach i kolanach, senności, łatwo wypadających włosach. Najczęstszą przyczyną jest proces autoimmunologiczny w postaci choroby Hashimoto. Oczywiście przyczyną może być też wrodzona niedoczynność tarczycy, ale ta objawiać się powinna wtedy od urodzenia.

Na czym polega wtórna niedoczynność tarczycy? Objawy

W tym wypadku przede wszystkim chodzi o to, że przyczyna występowania choroby jest całkiem inna. Nie chodzi bowiem o zmiany w obrębie gruczołu, a o zaburzenia w układzie podwzgórzowo-przysadkowym, który ma wpływ na wszystkie gruczoły dokrewne. Może być wrodzona, ale występuje niezwykle rzadko oraz nabyta i wówczas wiąże się z reguły z nowotworami, które pojawiają się w okolicy przysadki lub podwzgórza. Innymi przyczynami mogą być choroba autoimmunologiczna lub Sheehana. Tak więc może być wiele przyczyn choroby takiej jak wtórna niedoczynność tarczycy. Objawy to np.: senność, szorstkość skóry, spowolnienie mowy, zbyt obfite miesiączki, obniżenie tonu głosu, przyrost masy ciała, spowolniony metabolizm.

Czym jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Objawy

Czym jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Objawy utajonej niedoczynności, bo jest to inna nazwa tego samego schorzenia, to m.in.: zaparcia, nietolerancja zimna, depresja, uczucie ciągłego zmęczenia, gorszy nastrój. Schorzenie to polega na łagodnej niedoczynności tarczycy, która wiąże się z odrobinę wyższym poziomem TSH, podczas gdy FT4 pozostaje w normie. Dlatego też bywa trudna w diagnostyce.

Niedoczynność tarczycy — objawy a ciąża

Jedną z istotnych kwestii zdrowotnych, gdy chce się mieć dzieci, jest niedoczynność tarczycy. Objawy a ciąża — diagnostyka jest wtedy szczególnie ważna. Kobiety w ciąży nie mogą wszak przyjmować niektórych leków. Z kolei nie wszystkie objawy muszą okazać się niedoczynnością tarczycy. Jeśli natomiast była zdiagnozowana na etapie starania się o dziecko, może skutecznie utrudniać zajście w ciążę, zwłaszcza że choroba ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jeśli więc istnieje podejrzenie niedoczynności tarczycy, a chcemy starać się o potomstwo, należy skonsultować się z ginekologiem i endokrynologiem.

Zobacz też: Brzuch tarczycowy - z czego wynika nietypowy wygląd ciała? Dowiedz się dlaczego powstaje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.