Świeżo upieczeni rodzice, poszukując imienia dla swojego maleństwa, często sięgają po słowniki imion, zaglądają w drzewa genealogiczne, a nawet czerpią inspirację z popkultury. Od kilku lat coraz popularniejsze staje się również nadawanie imion staropolskich lub zagranicznych. Wiele z nich kryje w sobie głęboką symbolikę.
Teodor to imię pochodzenia greckiego, które oznacza "Dar Boży" lub "Darowanego przez Boga". Początki tego imienia sięgają wczesnej starożytności. W Polsce historia nazywania chłopców Teo sięga aż XIII wieku. W dzisiejszych czasach uznaje się je za "oldschoolowe", co oznacza, że zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Świadczą o tym chociażby statystyki podawane przez rządowy portal dane.gov.pl.
Zgodnie z publikowanymi tam informacjami wynika, że "Teodor" przeszedł w naszym kraju długą drogę. Na początku tego wieku, w 2001 roku imię to otrzymało zaledwie 14 chłopców. Kilkanaście lat później liczba ta jednak zdecydowanie się zwiększyła. W 2019 roku nazwano tak 412 maluchów, a w roku ubiegłym padła rekordowa liczba - urodziło się bowiem 538 Teodorów. Co ciekawe, od pewnego czasu jako osobne imię funkcjonuje również zdrobnienie od Teodora, czyli Teo. W pierwszej połowie 2023 roku nazwano w ten sposób 32 dzieci. Za granicą to bardzo popularne imię, nadaje się je np. we Francji, Hiszpanii, Grecji i we Włoszech.
Niegdyś dziecko, które nazwano Teodor, było "skazane" na sukces. Historia pamięta Teodorów jako mężnych władców, ambitnych wynalazców i utalentowanych artystów. Do najznamienitszych imienników należą m.in.: cesarz bizantyński Teodor I Laskarys i jego następca Teodor II Laskarys, papież Teodor I, rumuński malarz Theodor Aman, amerykański prawnik i polityk Theodore Foster, prominentny ekonomista Theodore Levitt, prezydent USA Theodore Roosevelt oraz wielu innych. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl