• Link został skopiowany

Zadania do kalendarza adwentowego dla przedszkolaka i ucznia. Oto 24 zadania, które zrobisz na ostatnią chwilę

1 grudnia w większości polskich domów rozległ się dźwięk otwieranego pierwszego okienka z kalendarza adwentowego. Nie wszyscy rodzice jednak preferują odliczanie dni do świąt w ten sposób. Coraz popularniejsze stają się kalendarze adwentowe z zadaniami. Jak je wykonać?
Jak zrobić kalendarz adwentowy? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Tetiana Soares / iStock

Kalendarze adwentowe jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z tekturowymi bombonierkami, w których ukryto w specjalnych okienkach malutkie czekoladki (zwykle wątpliwej jakości). Przesyt słodyczami, kiepskiej jakości przekąskami i wreszcie zwrot ku rodzicielstwu bliskości zaowocowały nowym trendem. Coraz więcej rodziców zamiast tradycyjnych kalendarzy adwentowych samodzielnie przygotowuje kalendarze adwentowe ze specjalnymi zadaniami świątecznymi. Liczy się zarówno forma, jak i treść. Jedni tworzą kalendarze adwentowe sami, na przykład wykorzystując małe woreczki, w których ukrywają liściki dla dzieci, inni wolą kupić gotowe formy w sklepie. Jakie zadania przygotować dla dzieci? Z tym muszą zmierzyć się ambitni rodzice, którzy przygotowują kalendarz adwentowy własnymi rękami. Śpieszymy wam z pomocą. O to nasze propozycje zadań do kalendarza adwentowego dla ucznia i przedszkolaka. Wiele z nich możecie wykorzystać zarówno przy młodszych jak i starszych dzieciach.
Po wiadomości z kraju i ze świata zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl >>> 

Zobacz wideo Ile słodyczy można podawać dziecku? Dietetyczki mówią

Kalendarz adwentowy dla przedszkolaka. Propozycje zadań

Kalendarz adwentowy dla przedszkolaka musi być dobrany odpowiednio do jego wieku. Zakładamy, że takie zadania skierowane będą przede wszystkim do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wbrew pozorom te trzy lata to prawdziwa rozwojowa przepaść. Z jednej strony tego przedziału jest maluch, który ledwo potrafi ulepić kulkę z plasteliny, z drugiej dziecko, które zaczyna już samodzielnie czytać. Przed włożeniem zadania do kalendarza adwentowego upewnij się, że twoje dziecko będzie potrafiło je wykonać. 

  1. Włóż kawałek plasteliny i poproś dziecko o ulepienie bałwanka.
  2. Święta to czas miłości. Przybij piątek, pomachaj lub przytul bliską ci osobę.
  3. Oto przepis na świąteczne ciasteczka. Zróbcie je wspólnie.
  4.  Mikołaj uwielbia dziecięce laurki. Narysuj swojego ulubionego renifera.
  5.  Po czym poznasz, że jest już zima? Poszukajcie oznak zimy z rodzicami.
  6.  Zimowe sprzątanie: Podrzyj na drobne kawałki kartkę i ułóż je w pudełku. Oto zasypany chodnik. Dmuchaj przez słomkę na kartki, by odśnieżyć dzieciom drogę do przedszkola.
  7.  Zimą ptaszki potrzebują naszej pomocy, wykonaj z rodzicami lub kup w sklepie kulkę ziaren dla ptaków
  8.  Przed świętami robimy porządki. Dziś jest czas, abyś posprzątał (tutaj wpisujemy co).
  9.  Dziś świąteczna dyskoteka. Puścicie ulubione piosenki i dajcie się ponieść muzyce. 
  10.  Dzisiaj jest owocowy dzień. Przygotuj razem z rodzicami sałatkę owocową, która zjecie na podwieczorek.
  11. Czy twój list do Mikołaja jest gotowy? Narysuj, o jakich prezentach marzysz.
  12. Bądź pomocnikiem Mikołaja. Narysuj, o jakich prezentach marzą twoi bliscy.
  13. Dziś dzień świątecznych opowieści. Poproś rodziców, aby opowiedzieli ci o swoich świętach z dzieciństwa.
  14. Zimowe kalambury. Jedna osoba pokazuje lub rysuje jedną zimowo-świąteczną aktywność. Reszta zgaduje (jazda na nartach, jazda na łyżwach, otwieranie prezentów, pieczenie ciasta, ubieranie choinki, jazda na swnoboardzie).
  15. Daj dziecku flamastry. Dziś jest świątecznym tatuażystą. Niech narysuje rodzicom śnieżynki i choinki na przedramieniu.
  16. Weź watę, klej i kartkę papieru. Wykonajcie wspólnie bałwanka, którego potem powiesicie na lodówce
  17. Woda, sól i mąka. Co może z tego powstać? Zdziwicie się, jak wiele. Wykonajcie wspólnie masę solną (przepis na masę solną) i puśćcie wodze fantazji
  18. Zima za oknem, ale i tak możesz pobawić się w piasku. Zróbcie razem piasek kinetyczny (przepis tutaj).
  19.  Dryń, dryń! Kiedy ostatnio rozmawiałaś/eś z babcią lub dziadkiem. Może dziś jest ten dzień? Zadzwoń i poproś, aby opowiedziała ci o swoich wyjątkowych świętach.
  20. Czas na chwilę skupienia. Dziś przy kolacji zastanówcie się razem, za co każdy w twojej rodzinie jest wdzięczny.
  21. Święta to czas, gdy możemy skupić się na innych. Zastanówcie się, czy możecie wspomóc jakąś organizację charytatywną. Może włączycie się jakąś świąteczną zbiórkę?
  22. Kochajmy się! Zrób dziś jedną miłą rzecz dla każdego członka rodziny. 
  23. Czy to już pierwsza gwiazdka? Jeszcze nie, ale lepiej być przygotowanym. Weź folię aluminiową, tekturę i klej. Wytnijcie waszą własną gwiazdę. Obklejcie ją folią aluminiową. Jeśli jutro będą chmury i nie będzie widać gwiazd, będziecie mieli swoją własną!
  24. Dziś wigilia. Czas, kiedy dużo się dzieje. Zatrzymajcie się na chwilę w ferworze świątecznych przygotowań. Posłuchajcie razem słuchowiska lub obejrzyjcie świąteczną bajkę.

Kalendarz adwentowy dla uczniów

Prezentowane powyżej zadania można z powodzeniem zmieniać i pod gusta waszych dzieci. Zamiast rysunków, może coś zapisać. Z równą troską traktujmy nasze granice i możliwości jako rodziców. Jeśli na przykład zabawa piaskiem kinetycznym to dla nas za dużo możecie razem wykonać domowego slime'a (przepis na slime'a tutaj). Rodzice zaczęli tworzyć własne kalendarze adwentowe, aby urozmaicić sobie i swojej rodzinie czas, wykorzystać go do budowania relacji. Być może w waszej sytuacji lepiej sprawdzą się afirmacje. Każdego dnia możecie czytać razem jedną modrą myśl. Rodzinom, w których sport i aktywność fizyczna zajmują pierwsze miejsce, możecie każdego dnia pracować nad jednym ćwiczeniem i każdego dnia dokładać kolejne. Tym samym w wigilię czekać was będzie intensywny 24-ćwiczeniowy trening. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i nasza własna energia. Jeśli święta i tak nas przytłaczają, może lepiej postawić na tradycyjne czekoladki i nie dokładać sobie dodatkowych obowiązków?

Więcej o: