To będzie już ostatnie 500 plus, ale nie daj się nabrać. Te wnioski o 800 złotych oszukują rodziców

Nadchodzi ostatnia już wypłata świadczenia 500 plus, które niedługo wzrośnie o 300 złotych. Niestety po sieci krążą nieprawdziwe wnioski o przyznanie 800 plus, które wprowadzają rodziców w błąd. Stąd ZUS zdecydował się zabrać głos w tej sprawie.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają też na zbliżające się nowe świadczenie 800 plus. Przy czym wiele osób zastanawia się, czy trzeba złożyć dodatkowe wnioski o przyznanie nowego świadczenia, zwłaszcza że ostatnio w internecie pojawiły się rzekome formularze pozwalające otrzymać wspomniane 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał oficjalny komunikat przestrzegający o tym oszustwie.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Fałszywe wnioski o przyznanie 800 plus. Rodzice, uważajcie na te formularze

Ostatnio pojawiły się w sieci wzory formularzy, które rzekomo pozwalają otrzymać wyrównanie z 500 do 800 złotych za okres od sierpnia do grudnia 2023 roku. Niestety nie ma to nic wspólnego z prawdą. Jak tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku (za serwisem Świdnica24.pl) - "Przychodzą do nas klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Wniosek jest nieprawdziwy. Zapewniam, że my żadnego wyrównania nie wypłacamy" - tłumaczy. Dodała też, że zmiana z 500 na 800 plus odbędzie się automatycznie i nie trzeba składać żadnych wniosków, a rodzice otrzymają o wszystkim stosowne komunikaty na swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

500 plus zmienia się w 800 plus. Kiedy zaczyna się nowy okres świadczeniowy? 

Publikuj800 plus otrzyma z automatu. "Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku" - dodała Iwona Kowalska-Matis. Warto pamiętać, że nowy okres świadczeniowy potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r., a nabór wniosków zacznie się dopiero 1 lutego przyszłego roku. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA