Rodzice o religii: kiedy znikną ze szkół te krzyże i obrazki? Ma być świecka

Spada liczba uczniów uczęszczających w lekcjach religii. "Kiedy znikną ze szkół te krzyże i obrazki? Szkoła ma być świecka. Nie wszyscy uczniowie są katolikami i nie wszyscy są wierzący" - piszą rodzice.

Coraz więcej uczniów rezygnuje z udziału w katechezie. Statystyki dotyczące zajęć z religii (2023/2024) opublikowała w mediach społecznościowych prezydentka Warszawy Renata Kaznowska. Ankieta została przeprowadzona w ponad 791 jednostkach, czyli we wszystkich przedszkolach i szkołach prowadzonych przez miasto Warszawę. Wyniki jednoznacznie wskazały, że spada zainteresowanie lekcjami religii, a niektóre placówki zrezygnowały z organizacji tych zajęć.

Uczniowie rezygnują z katechezy

Okazuje się, że spośród 271 tys. uczniów na religię w tym roku szkolnym uczęszcza 42 proc. dzieci i nastolatków. W ubiegłym roku było to 45 proc. uczniów. Jak pokazały wyniki ankiety, liczbowo największy odpływ uczniów z lekcji religii odnotowano szkołach podstawowych (prawie 7 tysięcy uczniów mniej niż w ubiegłym roku). Z kolei największy spadek procentowy dotyczy klas 8 – z poziomu 56 proc. do 43 proc. Możliwe, że niebawem nastąpią zmiany w kwestii nauczania religii w szkołach. W trakcie kampanii wyborczej część z partii politycznych postulowała reformy w kwestii nauczania tego przedmiotu. KO chciała, by wykreślić religię ze świadectw i umieścić ja jedynie na pierwszej lub ostatniej lekcji w planie zajęć, z kolei Polska 2050 deklarowała chęć zwiększenia udziału wspólnot szkolnych w decydowaniu o wymiarze. Wśród postulatów Lewicy znalazło się całkowite usunięcie tego przedmiotu ze szkół. Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wybitna polska sportsmenka już wkrótce zostanie mamą. "Nie jest to łatwy stan, boję się porodu"

"Kiedy znikną ze szkół te krzyże i obrazki?"

Pod artykułami dotyczącymi lekcji religii w szkołach, udostępnionymi na stronach facebookowych Buzz.pl i Gazeta.pl nawiązała się żywa dyskusja w tej kwestii. Niektórzy rodzice stwierdzili, że symbole religijne nie powinny zdobić szkolnych sali i korytarzy. "Kiedy znikną ze szkół te krzyże i obrazki? Szkoła ma być świecka. Nie wszyscy uczniowie są katolikami i nie wszyscy są wierzący", "Ludzie, na tej ścianie powinien wisieć tylko Orzeł Biały bo to jest Godło Polski. To jest szkoła publiczna i być może do tej szkoły chodzą też dzieci innych wyznań. Dlaczego nie respektujemy tego?" - pisali. Wielu internautów przyznało, że wolałoby powrotu lekcji religii do salek katechetycznych. "Jestem z pokolenia, gdzie lekcje religii były prowadzone w salkach katechetycznych i uważam, że nadal tak powinno być. Na lekcje chodzili wszyscy, bo nie było ich w szkole i nie wstawiano ocen do świadectwa. Chodziłam w szkole podstawowej i średniej", "Mam nadzieję, że wróci do salek" - czytamy w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA