Kiedy dziecko zaczyna pełzać? Wiele dzieci omija ten etap rozwoju ruchowego. Czy to źle? Tłumaczymy

Kiedy niemowlę powinno zacząć pełzać i raczkować? A może da się nieco przyspieszyć naukę chodzenia? Ostatnimi czasy sporo maluchów ominęło etap czołgania się, ale czy to źle, czy dobrze? To zależy od kilku innych czynników. Jakich? Wyjaśniamy.

Każde dziecko od narodzin przechodzi przez wiele etapów rozwojowych, podczas których uczy się różnych rzeczy - podnoszenia główki, siadania, raczkowania czy mówienia. Choć etap raczkowania zwykle powinien poprzedzać naukę chodzenia, to nie zawsze się tak dzieje, a rodzice zastanawiają się, czy to dobrze. A kiedy niemowlę w ogóle powinno zacząć pełzać i czemu to takie ważne? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"

Kiedy niemowlę zaczyna raczkować? I jakie czynności mogą zastąpić to zachowanie?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), cytowana przez serwis Doktor Julia, niemowlę powinno zacząć raczkować między 6 a 11 miesiącem życia, a mniej więcej połowa maluchów raczkuje po upływie 8,3 miesiąca życia. Jednak około siedmiu procent maluchów wcale nie raczkuje, co martwi ich rodziców. Istotnie - raczkowanie to ważny etap rozwoju, który jest przede wszystkim przygotowaniem dziecka do samodzielnego chodzenia, a także:

  • uczy koordynacji prawej i lewej strony ciała, 
  • pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa,
  • doskonali orientację w terenie,
  • wpływa na integrację odruchów pierwotnych,
  • doskonali poczucie rytmu,
  • wpływa na prawidłową ocenę odległości między dzieckiem a przedmiotami,
  • ćwiczy równowagę oraz wyczucie środka ciężkości.

A co, jeśli niemowlę nie raczkuje wcale? Wbrew pozorom nic złego się nie stanie, o ile dziecko zastąpi to innymi czynnościami, np. poruszanie się na pośladkach, czołganie czy asymetryczne pełzanie. Istotnie jest też zapewnianie szkrabowi sporej dawki różnorodnej aktywności fizycznej, dopasowanej do wieku i potrzeb.

Po czym rozpoznać, że brak raczkowania zwiastuje problemy? Oto najważniejsze symptomy

Choć sam brak raczkowania nie jest niczym złym, to są pewne symptomy, które wskazują, że trzeba jedna zainterweniować dla dobra malucha. Rodziców powinno zaniepokoić poruszanie się dziecka w jeden, niezmienny sposób od dłuższego czasu, zwłaszcza gdy angażuje tylko jedną połowę ciała. Dzieci bowiem powinny zmieniać sposób poruszania z różnych powodów, choćby nastroju i brak tej różnorodności może zwiastować poważne problemy, więc wówczas trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA