Imię, które oznacza "zwyciężającego dla ludu", będzie najpopularniejszym w 2024? Rodzice pokochali jego zdrobnienie

Nikodem to najpopularniejsze imię w rankingu pierwszej połowy 2023 roku. Czy jego pozycja się utrzyma? Okazuje się, że rodzice pokochali zdrobnienie Niko.

Najpopularniejsze imiona męskie

Bez sprzecznie od dłuższego czasu królują imiona takie jak Antoni, Jan i Aleksander. To trójka, którą wyjątkowo upodobali sobie rodzice w 2021 i w 2022 roku. Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, czwarte miejsce w ubiegłym roku zajęło imię Nikodem. Nadano je 6155 chłopcom. Różnica do ostatniego miejsca na podium – Aleksandra – była niewielka. Olków mieliśmy w minionym roku 6201.

Jak będzie wyglądał ranking za 2023 roku? Dowiemy się na początku 2024 roku. Jednak już teraz na stronie dane.gov.pl można podejrzeć, jak wyglądają liczby za pierwszą połowę roku.

Okazuje się, że imię Nikodem wysunęło się na prowadzenie. Nosi je 3317 chłopców, podczas gdy imię Antoni nadano 3317 razy, Jan – 2930, Aleksander – 2824. Czy ten wyniki się utrzyma? Nikoś będzie najpopularniejszym imieniem męskim 2023 roku? Zobaczymy, nic nie jest jeszcze przesądzone. Jednak wielokrotnie zdarzyło się tak, że imię, które było numerem jeden w pierwszym półroczu, także w klasyfikacji końcowej bywało najpopularniejsze. Tu jednak różnice są naprawdę niewielkie. 

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Nikodem, czyli Niko, Nikoś

Imię Nikodem wielu osobom przywodzi na myśl film „Kariera Nikodema Dyzmy". Imię ma naprawdę długą tradycję. Wywodzi się z języka greckiego. Dokładnie pochodzi od słowa „ten, który zwycięża dla ludu" (gr. Νικδημος: νκη „zwycięstwo" + δημος „lud"). Co ciekawe, takie samo znaczenie ma imię Mikołaj. Żeński odpowiednik to Nikodema, ale tego imienia raczej na porodówka nie usłyszmy. A przynajmniej nie w tym roku. Nie cieszy się przesadnym zainteresowaniem młodych rodziców.

Nikodem obchodzi imieniny aż cztery razy w roku. Wypadają: 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia i 15 września. Co rodziców urzekło w tym imieniu? Na pewno wpływ ma zdrobnienie. Najpopularniejsze i możliwe, że najpiękniejsze brzmi Niko. Ale nie jest jedyne. Rodzice często zwracają się do dzieci także: Nikodemek, Nikuś, Niki, Nikodek, Nikodemuś, Nikodemusiek, Nikodemuniek, Nik, Nikod, Demik.

Warto poznać także odpowiedniki imienia Nikodem w różnych językach. I tak mamy przykładowo:

  • łacina: Nicodemus
  • angielski: Nicodemus, Nikodem
  • niemiecki: Nikodem
  • francuski: Nicodme
  • hiszpański: Nicodemo
  • włoski: Nicodemo
  • rosyjski: Nikodim
  • czeski: Nikodém
  • słowacki: Nikodém. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA