Wróżby andrzejkowe dla dzieci mogą być dobrą nauką. Odświeżyliśmy 4 zabawy na Andrzejki

Wróżby andrzejkowe to doskonała okazja do wspólnej zabawy, integracji grypy i poznania maluchów w nieco innej odsłonie. Jednak to też dobry pretekst do nauki i poznania nowych rzeczy, bo jak się okazuje, nawet lanie wosku przez dziurkę od klucza, może być zabawą w rozpoznawanie literek oraz kształtów.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci to fajny pomysł na spędzenie wspólnego czasu, jednak to również doskonały pretekst do przemycenia nauki. Zabawa andrzejkowa dla dzieci może być fantastyczną przygodą, pełną ciekawych zajęć, które będą dla nich nietypową formą spędzenia czasu i zdobyciu nowych umiejętności. Bo to nie tylko lanie wosku i układanie butów - w każdej zabawie możemy przemycić nieco nauki. Jak? Odświeżyliśmy cztery zabawy, które z pewnością przypadną do gustu tym młodszym, jak i nieco starszym maluchom. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Wróżby andrzejkowe dla dzieci - nauka poprzez zabawę

Wróżby andrzejkowe dla dzieci nie muszą być wcale nudne i oklepane. Dodajmy do nich nieco naukowego aspektu, aby stały się one ciekawszą opcją nauki dla tych najmłodszych. Odświeżyliśmy nieco cztery popularne zabawy andrzejkowe, które w zupełnie nowym wydaniu pomogą maluchom zdobyć i utrwalić nowe umiejętności oraz wiedzę. Jak? Oto nasze sposoby.

  • Lanie wosku - nie ma chyba popularniejszej zabawy andrzejkowej, jak lanie roztopionego wosku przez dziurkę od klucza - do miski z zimną wodą. Tutaj jednak zamiast wróżb i przepowiadania przyszłości, warto zdać się na kreatywność i pomysłowość dzieci. Gdy wosk w wodzie zastygnie, maluch musi podnieść figurkę z wosku do światła w taki sposób, aby kształt rzucił cień. Wszystkie dzieci zgadują, jaki kształt ono przedstawia. Piesek? Kotek? A może to kolejna literka z alfabetu? Możliwości jest naprawdę wiele.
  • Liczenie butów - zabawa andrzejkowa z butami, które "wychodzą" za próg dawniej dotyczyła tylko panien. Ta, której trzewik jako pierwszy przeszedł na drugą stronę izby - miała jako pierwsza wyjść za mąż. W przypadku dzieci pomińmy ten watek, ale nie rezygnujmy z zabawy, bo przecież to jest doskonała okazja do nie tylko liczenia kolejnych butów, ale świetna układanka, która angażuje motorykę małą (układanie i przekładanie kolejno każdego buta). Właściciela papcia, który jako pierwszy dotknie przeciwległej ściany (lub wyjdzie za próg) - czeka niedługo miła niespodzianka.
  • Obierki z jabłek - jeśli masz w domu nieco starsze dziecko, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wręczyć mu jabłko i dać do ręki nóż. Maluch obiera jabłko (oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej), starając się nie przerwać skórki. Następnie całość rzuca za siebie, sprawdzając jaki wzór się ułożył. Czy to zwierzę, a może auto? Niech dziecko popuści wodze fantazji, odgadując nowe kształty i ich znaczenie.
  • Ciecz nienewtonowski - bo kto powiedział, że Andrzejki to tylko wróżby? To ćwiczenie to doskonały pretekst do ćwiczeń sensorycznych, a ukrywając w niej różne przedmioty, można nieco nawiązać do andrzejkowych zabaw. To również rewelacyjna zabawa, która pozwala poznać prawa fizyki i je łamać (bo to, co miało być płynem, tak naprawdę nim nie jest). Wystarczy wymieszać trochę wody z mąką i pokazać ziewającym dzieciakom, że zabawa również może być fajną nauką.

Wybierając zabawy andrzejkowe dla dzieci, koniecznie należy pamiętać o tym, że powinny one być dostosowane do wieku i umiejętności maluchów. Niektóre z nich będą idealne dla najmłodszych, jednak inne (jak zabawy z cieczą nienewtonowską) sprawdzą się idealnie przy tych nieco starszych szkrabach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA