Czy twoje dziecko ma ząb dwoisty? Wielu nie zna tej przypadłości. "Wygląda jak serce"

Stomatolog pokazał, jak wyglądają zęby dwoiste u dzieci. Wielu rodziców zauważyło je u swoich pociech. "Siostrzenica mojej kumpeli miała taki ząb, powstały z dwóch jedynek. Normalnie, jak u królika Bugsa" - czytamy w komentarzach.

Michał Kaczmarek prowadzi profil na Instagramie tata stomatolog, na którym dzieli się swoją wiedzą i uświadamia rodziców, w kwestii dbania o zęby najmłodszych. Tym razem postanowił poruszyć temat zębów dwoistych. Pokazał, jak wyglądają i wyjaśnił, po czym je rozpoznać.

Po czym rozpoznać zęby dwoiste?

Na zdjęciu widzimy jamę ustną dziecka. Strzałką wskazano ząb, który jest dwa razy większy od pozostałych. "Wielu rodziców się dziwi, gdy widzą, że ich dziecko ma ząb o dziwnym kształcie. Taki, który jest szerszy niż inne. Chodzi najprawdopodobniej o tzw. ząb dwoisty. Czym są zęby dwoiste? Zęby dwoiste to zaburzenie kształtu lub wielkości zębów" - czytamy w opisie. Lekarz wyjaśnił, że wyróżniamy trzy postacie tej przypadłości. Są to zęby zrośnięte, w których doszło do połączenia korzeni. "Do połączenia dochodzi w momencie rozwoju zębów, gdy formują się korzenie, a korony są już w pełni ukształtowane" - tłumaczył. Należą do nich także zęby zlane, które powstają na skutek połączenia dwóch lub więcej zawiązków w czasie, gdy ich korony nie są jeszcze zmineralizowane. Trzecią postacią tej przypadłości są zęby bliźniacze. Powstają na skutek podziału jednego zawiązka zęba w stadium formowania komory (mamy jeden korzeń, dwie korony). Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wybitna polska sportsmenka już wkrótce zostanie mamą. "Nie jest to łatwy stan, boję się porodu"

"Dla mnie to szok był"

"Ważne, aby stomatolog dziecięcy ocenił ryzyko wystąpienia próchnicy w miejscu ich łączenia" - uprzedził lekarz. Doradził również, aby dzieciom z zębami dwoistymi, które są w wieku wymiany zębowej, zrobić zdjęcie RTG. Dzięki temu wykluczymy wystąpienie zębów dwoistych lub dodatkowych w uzębieniu stałym. Pod postem lekarza pojawiło się wiele komentarzy od rodziców, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. "Mój syn miał taki! Wypadł mleczak, a w jego miejscu wyrósł standardowy ząbek", "Moja córka ma ząb bliźniaczy. Byłyśmy na pierwszej wizycie u dentysty, póki co mamy z nim nic nie robić", "My mamy taki przypadek. Córeczka nie miałam mlecznej dwójki, a jak wypadła jedynka wyrósł ząb bliźniaczy. Dla mnie to szok był. Na razie nic nie robimy. Na pewno czeka nas aparat, bo córeczka ma za wąską szczękę i nie mieszczą się ząbki", "Siostrzenica mojej kumpeli miała taki ząb, powstały z dwóch jedynek. Normalnie jak u królika Bugsa. Nieciekawie to wyglądało. Normalnie jedna ogromna jedynka na samym środku", "U synka górna dwójka. Jeden stomatolog kazał czekać. Potem ząb właśnie z racji powstającej próchnicy, bo nie miał na łączeniu odpowiedniej ilości szkliwa, zaczął się rozdzielać/rozchodzić. Został wyleczony i zaplombowany" - pisali.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA