Wysypki alergiczne mogą być mylone z chorobami zakaźnymi. Jak je rozpoznać i leczyć?

Wysypki alergiczne to dolegliwość, która dotyka coraz szerszej grupy osób. Zmiany skórne wynikające z kontaktu z alergenem stają się coraz powszechniejsze, zwłaszcza w gronie dzieci. Alergia może być spowodowana różnymi czynnikami, a właściwe rozpoznanie i leczenie wysypki alergicznej jest konieczne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wysypka alergiczna — czym jest i jak wygląda?

Wysypki alergiczne mogą dotyczyć osoby w każdym wieku i tak naprawdę pojawić mogą się w każdym momencie. Czym jest i jak wygląda wysypka alergiczna? Wysypka alergiczna to wykwit na skórze, który powstaje w wyniku reakcji organizmu na kontakt z alergenem. Wysypka alergiczna pojawia się na różnych częściach ciała, a najczęściej ujawnia się na rękach, plecach, brzuchu i twarzy. Ma postać zaczerwienionych grudek, które powodują świąd i pieczenie. W wyniku drapania skóra objęta wysypką alergiczną staje się dodatkowo podrażniona. Wysypka alergiczna może powodować ponadto łuszczenie i pękanie skóry w miejscach zmienionych chorobowo.

Wysypka alergiczna pokarmowa i nie tylko. Jakie czynniki odpowiadają za pojawienie się wysypki alergicznej?

Jakie są najczęstsze przyczyny alergicznych zmian na skórze? Wysypka alergiczna pokarmowa to jeden z najpowszechniejszych rodzajów wysypki. Powoduje ją kontakt z alergenem pokarmowym, który może znajdować się w takich produktach, jak m.in.:

  • jaja kurze,
  • mleko,
  • zboża, produkty zawierające barwniki i konserwanty.

Wysypka alergiczna może się pojawić także w wyniku uczulenia np. na sierść zwierząt, kurz, roztocza. Niekiedy jest także konsekwencją zażywania leków zawierających substancję, na którą uczulona jest dana osoba. Nie bez znaczenia dla alergików mogą być także niektóre składniki używane do produkcji kosmetyków. Uczulenie na nie również może doprowadzić do pojawienia się wysypki alergicznej na skórze.    

Zobacz wideo Skaza białkowa u dziecka - jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Wysypka alergiczna na twarzy. Co może oznaczać?

Jak już wiemy, wysypka alergiczna może pojawiać się na różnych częściach ciała. Wysypka alergiczna na twarzy może być konsekwencją działania rozmaitych czynników. Wśród nich można wymienić np. reakcję alergiczną na kosmetyki używane do pielęgnacji skóry twarzy lub codziennego makijażu. Wysypka alergiczna na twarzy może wynikać również z uczulenia na metale użyte do produkcji biżuterii. Warto wspomnieć również o wysypce alergicznej na twarzy wynikającej z fotodermatozy, czyli zespołu chorób skóry spowodowanych szkodliwym działaniem światła słonecznego.  

Pokrzywka: wysypka alergiczna z charakterystycznymi bąblami

Jednym z rodzajów wysypki alergicznej, jest pokrzywka. Wysypka alergiczna tego rodzaju objawia się charakterystycznymi bladymi bąblami, które swoim wyglądem przypominają poparzenie pokrzywą (stąd nazwa). Pokrzywka może mieć charakter przewlekły lub ostry. Przewlekła pokrzywka jest znacznie trudniejsza do wyleczenia, a jej przyczyny nie zostały do końca poznane. Postać ostra choroby najczęściej utrzymuje się przez okres do 6 tygodni i jest wynikiem kontaktu z czynnikiem uczulającym lub lekami.  

Wysypka alergiczna u niemowlaka. Atopowe zapalenie skóry

Wysypka alergiczna u niemowlaka często wynika z atopowego zapalenia skóry. Atopowe zapalenie skóry to przypadłość, która wymaga pozostawania pod stałą opieką dermatologa dziecięcego. Wysypce alergicznej wynikającej z atopowego zapalenia skóry towarzyszą także takie objawy, jak przesuszenie, podrażnienie i świąd skóry, co przekłada się na znaczny dyskomfort malucha. Niezbędne jest zatem wdrożenie odpowiedniego leczenia i codziennej pielęgnacji właściwej dla tego rodzaju przypadłości. 

Wysypka alergiczna u dzieci. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Poza atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką najczęstsza wysypka alergiczna u dzieci to alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Objawia się tym, że wysypka alergiczna powstaje jedynie w miejscu, które miało bezpośredni kontakt z czynnikiem uczulającym. Wysypka alergiczna pojawia się zazwyczaj dobę lub dwie po kontakcie z alergenem. Towarzyszy jej uporczywy świąd, a z czasem drobne krostki przekształcają się w pęcherzyki. Leczenie polega na unikaniu kontaktu z czynnikiem uczulającym (np. biżuteria, kosmetyki). 

Wysypka alergiczna: ile trwa i jak należy ją leczyć?

Znamy najczęstsze przyczyny, których konsekwencją jest wysypka alergiczna. Ile trwa wysypka alergiczna i jak należy leczyć zmiany skórne? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, ponieważ każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Leczenie wysypki alergicznej zawsze powinno być prowadzone pod opieką lekarza, który będzie w stanie właściwie rozpoznać wysypkę i ewentualnie wykluczyć występowanie chorób zakaźnych, które w swoim przebiegu posiadają ją jako jeden z objawów. Wysypka alergiczna najczęściej znika w ciągu kilku-, kilkunastu dni po wyeliminowaniu alergenu, ale nie zawsze jest to regułą. W przypadku silniejszych zmian skórnych leczenie może być trudniejsze i wydłużyć się nawet do kilku tygodni.

Zobacz też: Alergia, nietolerancja, a może coś innego? Dlaczego dzieci boli brzuch?

Więcej o: