Jakie imiona dała dzieciom Dominika Chorosińska? Dziewczynki nazwała bardzo oryginalnie. Imię żeńskie opiniowała nawet Rada Języka Polskiego

Dominikę Chorosińską wielu kojarzy ze szklanego ekranu - przez siedem lat była jedną z gwiazd serialu "M jak Miłość", jednak jakiś czas temu na dobre porzuciła karierę aktorską i zasiadła w sejmowych ławach. Dziś jest posłanką PiS, która w ostatnich wyborach otrzymała mandat poselski na kolejną, drugą już kadencję. To również nowa minister kultury, ale prywatnie mama szóstki dzieci. Imiona, które dla nich wybrała, są piękne i bardzo oryginalne, ale także ponadczasowe.

Dominika i Michał Chorosińscy na co dzień są rodzicami aż szóstki dzieci: pełnoletniej już Nastazji (to ona kiedyś występowała wraz z rodzicami w serialu "M jak Miłość"). Jej imię wywołało największe zdziwienie wśród fanów aktorki. Podobny przypadek opiniowała nawet Rada Języka Polskiego. Pozostałe dzieci małżeństwa Chorosińskich to: Matylda, oraz czwórka chłopców: Józef, Piotr, Jan i Paweł. Mają oni jeszcze jedną córeczkę, która przyszła na świat jesienią 2020 roku, jednak jej imienia nie zdradzono publicznie. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Hołownia kontra Morawiecki w Sejmie. "Słowo 'proces' tak ciśnie mi się na usta..."

Najstarsza córka Dominiki Chorosińskiej ma nietypowe, ale i piękne imię. To Nastazja

Dominika Chorosińska od kilku lat zasiada w sejmowych ławach. Jest posłanką PiS, a niedawno została nową minister kultury powołaną przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wcześniej mogliśmy oglądać ją m.in. w serialach i filmach ("Zostać miss", "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Smoleńsk"). Jednak ostatnio więcej niż o jej aktorskich, czy politycznych dokonaniach mówi się o jej życiu prywatnym. Okazuje się, że jedną z "sensacji" są imiona jej dzieci, które wybrała. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak imię jej najstarszej córki, która niegdyś sama stanęła przed kamerą.

Chodzi oczywiście o pełnoletnią dziś Nastazję, która razem z rodzicami pojawiła się na planie serialu „M jak Miłość" – jednak nie poszła w ich ślady. Kiedy pojawiła się na świecie, jako mała dziewczynka zupełnie wywróciła do góry nogami uporządkowany świat Dominiki i Michała Chorosińskich.

"Obróciła świat o 180 stopni, potem postawiła go na głowie i zaczęła kicać..." - tak pisała o swojej najstarszej córce, Nastazji, w 2021 r. posłanka i nowa minister kultury.

Potem pojawiła się Matylda i kolejne dzieci: Piotr, Józef, Jan, Paweł i dziewczynka urodzona w 2020 r., której imię nie zostało zdradzone.

Rada Języka Polskiego: nie stoi w sprzeczności z zasadami nadawania imion

Okazuje się, że nie tylko Dominika Chorosińska wybrała dla córki to nietypowe i bardzo oryginalne imię. Już jakiś czas temu, do specjalistów w zakresie używania języka polskiego zwróciła się pewna matka, która chciała zmienić imię swojej córeczki - z Anastazji na Nastazję właśnie. Jaką odpowiedź uzyskała? "Nadanie dziecku imienia w formie Nastazja nie stoi w sprzeczności z zasadami nadawania imion dzieciom, zawartymi w polskich przepisach i zaleceniach w tej kwestii. Forma Nastazja jest w polszczyźnie nader rzadka, jednak, jak informują źródła, wystąpiła w dokumentach polskich już ok. roku 1265 (jako: Nastazyja). Dodam tylko, że imię to w formie przekształconej, a więc bez początkowego A, będzie trudniej kojarzone ze swą piękną etymologią: Anastazja pochodzi bowiem od greckiego słowa anastasios, co znaczy ‘zmartwychwstanie, wskrzeszenie’" - czytamy w przytoczonej opinii.

Forma imienia Nastazja jest w polszczyźnie rzadka, jednak występuje i co ważne, jest poprawna, toteż nie ma żadnych przeciwwskazań, aby właśnie to imię, śladem Dominiki Chorosińskiej, wybrać dla swojego dziecka.

Nastazja imieniny obchodzi 23 kwietnia i 17 sierpnia, a najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Nati, Nastunia, Nata, Nastka, Natula, Nastusia, Nasti, Nastia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA