Ma skojarzenia z gwiazdą i tajemniczą postacią z Harry'ego Pottera. Twój syn może mieć tak na imię!

Wielu rodziców boi się nazwać tak syna. Nie chcą, by każdy od razu znał ich literackie upodobania. Choć są i tacy, którzy przyznają, że to gwiezdne imię jest wyjątkowe w swoim rodzaju i nigdy nie kojarzyło im się z popularną serią książek. Nie mniej jednak, imię wciąż uznawane jest za jedno z najrzadziej nadawanych.

Pochodzenie i znaczenie imienia Syriusz

Imię Syriusz jest odpowiednikiem łacińskiej nazwy Sirius, oznaczającej najjaśniej świecącą gwiazdę w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Nazwa ma pochodzenie greckie, od słowa "seirios" i tłumaczy się ją jako  "płonący", "gorący", "roziskrzony". Imię Syriusz może być także utożsamiane z imieniem Syrus, które nosiło trzech katolickich świętych w historii Kościoła. Jak podaje gov.pl, w I połowie 2023 roku nadano je 2 chłopcom. 

Charakterystyka imienia

Syriusz to człowiek niezwykle zdolny do poświęceń. Nie tylko dla siebie, ale również dla najbliższych sobie osób. Jego silna wola zadziwia, ale jednocześnie pomaga mu osiągać wyznaczone cele, radzić sobie z przeciwnościami losu i dodaje energii. W obserwowaniu otoczenia nie ma sobie równych. Mógłby godzinami siedzieć i obserwować ludzi i ich zachowania, ale nie tylko. Bliskość przyrody działa na niego kojąco. Wyciąga trafne wnioski i prowadzi dokładne analizy. Nie jest typem gawędziarza, raczej stroni od bycia w centrum zainteresowania. Ma niewielu przyjaciół, ale za to takich, na których może liczyć o każdej porze dnia i nocy. Ze względu na swoje upodobania i predyspozycje zawodowo doskonale sprawdzi się jako: leśniczy, ogrodnik, nauczyciel przyrody, analityk, pisarz, socjolog, weterynarz. 

Zobacz wideo Wybitna polska sportsmenka już wkrótce zostanie mamą. "Nie jest to łatwy stan, boję się porodu"

Imieniny: choć imię występuję na liście imion polskich, w kalendarzu nie odnotowano jego imienin

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Syriuszek, Syriuniek, Syruń, Syruś, Serek, Seruś, Seruń, Seruszek

Opinia Rady Języka Polskiego

W 2003 roku do RJP wpłynęła prośba o wydanie opinii na temat możliwości nadania imienia Syriusz w Polsce. Odpowiedzi udzielił Sekretarz Rady:

Syriusz to polskie imię, odpowiednik łacińskiego Sirius. Notuje je „Słownik imion" W. Janowowej i in. […]. Nie jest zbyt popularne w Polsce (w 1995 roku nosiło je 5 osób; takie dane podaje „Słownik imion współcześnie w Polsce używanych" K. Rymuta […]), jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, by nadać je dziecku.

Sławni imiennicy:

  • św. Syrus (Syriusz) - pierwszy biskup Pawii
  • Syriusz Black - fikcyjna postać występująca w serii książek J. K. Rowling o Harrym Potterze.
Więcej o:
Copyright © Agora SA