Czy przy 800 plus jest próg dochodowy? O tym rodzice nie wiedzą i tracą czas na dodatkowe wnioski

Czy 800 przysługuje tylko dzieciom pracujących rodziców? A może wszystkim tak jak w przypadku obecnego 500 plus? Wielu rodziców wciąż o tym nie wie i marnuje czas na składanie dodatkowych dokumentów w ZUS-ie. Dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje o zbliżającym się świadczeniu 800 plus.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie czekają też na zbliżające się nowe świadczenie 800 plus. A czy te środki otrzymają wszystkie dzieci, czy tylko pociechy pracujących rodziców? I co z dodatkowymi wnioskami? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Co zostało dane przez PiS, nie zostanie zabrane, ale zobaczymy czy także 800 plus

Czy 800 plus będzie tylko dla pracujących? Polacy chcą wprowadzenia progu dochodowego 

Od jakiegoś czasu mówi się o wprowadzeniu progu dochodowego w 800 plus. Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych sondaży, chce tego 63 procent respondentów, jedynie 37 nie uważa, aby to było konieczne. W innej ankiecie ponad połowa (51,4 procent)  Polaków uznała, że trzeba ograniczyć wydatki na świadczenie wychowawcze. A czy takie ograniczenie wejdzie w życie? Na chwilę obecną nic o tym nie wiadomo, więc bez obaw - zgodnie z dotychczasowymi zasadami od 1 stycznia 2024 roku 800 plus otrzymają wszystkie niepełnoletnie dzieci, bez względu na dochody ich rodziców. 

Rodzice składają dodatkowe wnioski o przyznanie 800 plus. Czy to konieczne?

Choć wielu rodziców decyduje się złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dodatkowe wnioski, to tylko marnują czas - nie ma potrzeby składać dokumentów, aby od stycznia otrzymywać 800 plus. Jedynym wyjątkiem są rodzice nowo narodzonych maluchów, którzy nie mieli możliwości dopełnić formalności wcześniej. W pozostałych przypadkach wystarczą wnioski złożone na 500 plus na bieżący rok świadczeniowy. Nowe wnioski (już na 800 plus) będą przyjmowane od 1 lutego przyszłego roku i na rok świadczeniowy 2024/2025. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA